Na našom webe vás pravidelne upozorňujeme na rôzne podvody a praktiky, pomocou ktorých sa snažia páchatelia okradnúť prevažne starších ľudí o tisíce eur. Tentokrát sa ich terčom pozornosti stala 73 ročná seniorka z bratislavskej Petržalky. Ako informuje Polícia SR – Bratislavský kraj, tá prišla o rekordnú sumu peňazí.

Seniorku najskôr kontaktoval s naliehavou prosbou o finančnú pomoc neznámy muž, ktorý tvrdil, že je priateľom jej netere. Do telefónu tvrdil, že sa ocitol v nepríjemnej finančnej a časovej tiesni a preto si potrebuje v čo najkratšom čase požičať čo najväčšie množstvo peňazí. Seniorka na túto žiadosť reagovala tak, že zo svojho účtu vybrala 24 000 € a v hotovosti ich neznámemu mužovi odovzdala pri nemocnici na Kramároch.

Problém však neskončil a podvodník pokračoval ďalej. Seniorku v druhom prípade kontaktoval s tým, že potrebuje financie na investovanie do zlata. Tá sa rozhodla, že mu pomôže a preto pri smetných nádobách neďaleko svojho bydliska položila igelitovú tašku, v ktorej sa nachádzala hotovosť s celkovou sumou 129 000 €.

A aj keď už mal podvodník 153 000 €, evidentne cítil, že od seniorky môže získať ešte viac peňazí na „investovanie do zlata“. Tá sa mu rozhodla opätovne pomôcť a do igelitovej tašky vložila ďalších 103 000 €. Opäť ich nechala pri smetných košoch.

Seniorka žiaľ pri jednom z odovzdávaní vložila do igelitovej tašky aj svoju platobnú kartu s platným PIN kódom, odkiaľ sa zlodejovi podarilo vytiahnuť ďalších 19 900 € skrz bankomaty v Prahe. Podľa polície muž zavolal staršej pani v priebehu 22 dní až 160-krát, pričom celkový čas hovorov dosiahol neuveriteľných 18,3 hodiny.

Ako informuje polícia, vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu spáchaného na chránenej osobe.

Ako na tento podvod nenaletieť? 

V tomto prípade platí, že prevencia je základ. Pokiaľ je to možné, seniorov by na takéto prípady mali upozorniť ich rodinní príslušníci, ktorým budú najviac dôverovať. Rovnako platí, že seniori o podobných prípadoch často ani netušia, pretože nemajú prístup na internet a sociálne siete.

  1. Telefonický hovor s neznámou osobu, ktorá hovorí o tom, že ich príbuzný mal dopravnú nehodu a snažia sa získať peniaze treba ihneď ukončiť. Polícia upozorňuje aj na prípady, kedy sa podvodníci vydávali priamo za rodinných príslušníkov poškodených. Vždy po prijatí takéhoto hovoru zavolajte svojej blízkej osobe, ktorej dôverujete a ktorá vám môže pomôcť.
  2. Pokiaľ od vás neznáma osoba požaduje peniaze, za žiadnych okolností ich nevyberajte z účtu a nikam nezanášajte. Obzvlášť to platí o prípadoch, kedy máte peniaze hodiť do kríkov, koša alebo odovzdať neznámej osobe len tak na ulici.
  3. Ak sa vás niekto pokúsi podviesť, ihneď kontaktujte Policajný zbor na čísle 158. Môžete tým pomôcť mužom zákona na dolapenie podvodníkov.
Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Orange má problémy s mobilným internetom. Je extrémne pomalý

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -