V piatok sa na Slovensku objavila nádherná polárna žiara, ktorú bolo možné pozorovať z viacerých kútov našej krajiny. Ako však informuje portál iMeteo, tento prírodný úkaz by v rovnakej sile mohol byť pozorovateľný aj počas dnešného večera. Mali by tomu priať všetky meteorologické podmienky.

Podľa odborníkov je slnko v posledných dňoch mimoriadne aktívne a smerom na zem posiela častice silnej geomagnetickej búrky, ktorá tento nádherný jav spôsobuje. Podľa NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) mala dosiahnuť piatková gemagnetická búrka silu G5 na stupnici od 1 do 5 čo znamená, že bola najsilnejšia, ako len mohla byť.

Podľa aktuálnych informácií však stále dochádza ku slnečným erupciám, v ktorých dôsledku sa smerom k zemi uvoľňujú vyróny koronálnej hmoty. Akonáhle sa táto hmota stretne s magnetickým poľom Zeme, vo výsledku začne vznikať unikátny prírodný jav, ktorý nazývame ako polárna žiara.

Samotná geomagnetická búrka, ktorá sa odohrá dnes by mala mať silu G3, no podľa odborníkov by sa mohla vo večerných hodinách na určitý čas dostať až na hodnoty G4 či dokonca G5.

Kedy bude polárna žiara na Slovensku? (čas)

Polárna žiara
Zdroj: Unsplash / Mike Newbry

Pokiaľ vás zaujíma to, kedy presne sa polárna žiara nad Slovenskom objaví, máme pre vás zlú správu. Nakoľko ide o veľmi nevyspytateľný jav, konkrétny čas nie je možné určiť. Jediné čo teda zostáva je čakať.

Ako však podotýka facebooková stránka Severe Weather Slovakia o.z., polárna žiara sa s najvyššou pravdepodobnosťou začne objavovať v čase od 19:00 – 21:00 hodiny (vtedy bude najsilnejšia), no viditeľná má byť až o trochu neskôr, konkrétne okolo 22:00 hodiny, kedy bude už úplná tma.

iMeteo tiež odporúča sledovať aurorálne monitory na internetovej stránke spaceweatherlive.com alebo cez mobilnú apku aurora-alerts.com. Zároveň tiež dodáva, že dnes večer má byť aj ideálne počasie na sledovanie nádherného nebeského úkazu. Tak si to nenechajte ujsť!

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Už žiadne otravné telefonáty. Štát spúšťa revolučnú novinku, ktorú ocení každý Slovák
Môže ťa zaujímať
- Reklama -