V poslednej dobe sme svedkami nepríjemného trendu, kde sa podvodníci snažia oklamať ľudí prostredníctvom sociálnej siete WhatsApp. Možno ste sa s tým už stretli aj vy. Ich taktikou je vydávanie sa za policajtov a využívanie strachu svojich obetí na získanie osobných údajov, alebo peňazí. Ten kto sa nachytá môže prísť lusknutím prsta o celoživotné úspory.

Podvodníci sa prostredníctvom aplikácie WhatsApp predstavujú, ako policajti a využívajú logo Policajného zboru, aby pôsobili dôveryhodne. Informuje o tom priamo Polícia Slovenskej republiky na oficiálnej facebookovej stránke. Svojim „obetiam“ posielajú správy, v ktorých ich označujú za páchateľov trestných činov, čím vyvíjajú emocionálny tlak.

Dôležité je vedieť, že skutočný policajt by vám nikdy neposlal takúto správu a už vôbec by to neurobil prostredníctvom sociálnej siete WhatsApp. Ak teda dostanete správu od „policajta“ s požiadavkou o rýchly kontakt alebo s vyhrážkami, buďte na pozore. To isté platí, aj keď vám zavolá policajné telefónne číslo.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Čo robiť, keď vás kontaktujú falošní policajti?

  • Správy ignorujte a nahláste: Ak dostanete podozrivú správu alebo telefonát, najlepším riešením je ich ignorovať a zvážiť ich nahlásenie svojmu operátorovi, alebo sociálnej sieti. Teoreticky tak môžete predísť tomu, aby si našli podvodníci ďalšiu obeť.
  • Nikomu nedávajte osobné údaje: Nikdy neposkytujte svoje osobné údaje, ako sú informácie o platobných kartách alebo osobné dáta. Podvodníci ich dokážu v priebehu niekoľkých minút zneužiť a pripraviť vás o peniaze.
  • Zablokujte podozrivé čísla: Ak je číslo, z ktorého vám volajú alebo píšu neznáme osoby podozrivé, jednoducho si ho zablokujte. Budete mať od neho pokoj.

Čo robiť, ak ma podvodníci dobehli? Nebojte sa, nebudete prví ani poslední. Ak podvodníkom náhodou poskytnete informácie o svojej platobnej karte, prípadne iné osobné údaje, urýchlene kontaktujte banku, aby vám kartu zablokovala.

Takisto môžete kontaktovať políciu so žiadosťou o pomoc, pokiaľ vás už podvodníci okradli. Upozorňujeme však, že samotné transakcie je veľmi náročné vystopovať. Aj preto sa často stáva, že obete sa ku svojim peniazom už nikdy nedostanú. Výnimka však môže potvrdzovať pravidlo.

Rovnako vám odporúčame, aby ste pred podobnými podvodmi chránili svojich blízkych, najmä staršie osoby. Tie často nemajú taký prehľad o online svete a preto sa z nich stávajú obete. Dá sa tomu, ale predísť diskusiou.

Prečítajte si tiež  Apple zvyšuje ceny: iPad mini bude na Slovensku zo dňa na deň drahší. Tu ho ešte kúpite za rozumné peniaze

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.