Podvodníci si žiaľ nedajú pokoj ani s blížiacimi sa sviatkami. Najnovšie Slovákom vo veľkom začali chodiť SMS-ky, ktoré pôsobia na prvý pohľad veľmi dôveryhodne a uveriteľne. Aj preto by ste mali zbystriť pozornosť a dávať veľký pozor na čo práve klikáte. Rovnako tak upozornite aj svojich blízkych (predovšetkým tých vo vyššom veku), aby boli pri používaní mobilných zariadení alebo internetu obozretní. V priebehu minút totiž môžu prísť o celoživotné úspory.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Vtip je v tom, že ľuďom chodí do ich zariadení SMS správa, ktorá sa tvári ako by pochádzala od banky (hoci odosielateľom je podvodník s úplne iným číslom). Napríklad v nami zaznamenanom prípade pochádzala správa z VÚB a mala pomerne stručný text. Jeho účelom bolo presne to, čo nikdy nesmiete urobiť – kliknúť na odkaz.

V správe sa konkrétne písalo „VÚB: Účet je zablokovaný“ a ku tomuto textu bol priložený krátky hypertextový link. Niektorí ľudia na tento odkaz zo zvedavosti klikajú a následne sa dostávajú na phisnigovú stránku, kde zadajú svoje údaje od karty alebo internet bankingu. Otvárajú tak cestu podvodníkom, ktorí im vybielia účty. Nikdy to preto nerobte.

VÚB účet bol zablokovaný
Zdroj: SvetApple

Nižšie v texte vám ukážeme, ako si v priebehu niekoľkých sekúnd overiť, či ste terčom podvodu a či správa, ktorá vám prišla na telefón pochádza skutočne od vašej banky. V hre je totiž veľa a prípadov, v ktorých sú bežní ľudia oklamaní neustále pribúda. Nenechajte sa teda nachytať.

Ako zistiť, či som terčom podvodu? Je to jednoduché

Začať treba telefónnym číslom, z ktorého vám správa prišla. Pokiaľ má toto číslo zvláštnu (zahraničnú predvoľbu), je úplne jasné, že vám správu neposlala vaša banka ale niekto, kto vás chce pripraviť o peniaze. To najlepšie čo môžete urobiť je teda SMS-ku úplne ignorovať a ideálne ju aj vymazať zo svojho zariadenia.

Dôležité je podotknúť, že ak by vám banka zastavila prístup k účtu a peniazom, čo je pomerne zásadné rozhodnutie, určite by vás o tom informovala aj klasickou poštou a nie len podozrivou SMS správou. Taktiež si vždy dôrazne prečítajte všetky texty, nakoľko podvodníci často nepoznajú slovenskú gramatiku a na to, aby vás oklamali používajú prekladač. Je to poznať.

Toto isté platí aj pre tých, ktorým do internetovej pošty dorazil e-mail s podobným textom. Paradoxne sme sa tomu venovali iba nedávno. Namiesto telefónneho čísla skontrolujte e-mailovú adresu. Tá sa zvyčajne na oficiálnu adresu banky ani len nepodobá, a ak náhodou áno, určite nesedí s doménou (napríklad: tatrabanka@dailylimit.co.uk).

Prečítajte si tiež  Tento iPhone si Slováci kupujú najradšej. Ukážeme vám, kde ho získate s výraznou zľavou

Máte v tejto banke vôbec účet?

Dobrá otázka, no človek si to zo začiatku možno ani neuvedomí. Podvodníci totiž skúšajú „chytať vo vodách svojich potencionálnych obetí“ naslepo. V skutočnosti ani netušia, v akej banke máte otvorený účet, takže keď vám príde správa z VÚB a vy ste klientom ČSOB alebo Tatra Banky, asi niečo nebude v poriadku. Ak ste ale náhodou klientom práve VÚB banky, možno vám takáto SMS-ka nepríde zvláštna. Preto pozor!

Použite pravidlo číslo jedna: „Nikdy neklikám na bankové odkazy“

Ako dávnejšie uviedla aj Polícia SR na svojej facebookovej stránke, každá banka na Slovensku má svoju vlastnú mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej môžete spravovať a sledovať svoje financie.

Načo by ste sa teda potrebovali prihlasovať na web skrz neznámy a podozrivý odkaz z falošného čísla / e-mailu, ktoré vám prišlo SMS správou / e-mailom? Žiadna banka vám nebude posielať podobné linky, nakoľko práve kliknutím na ne sa často šíria podvody a ľudia im nedôverujú.

Čo je to phishing?

hacker v rukaviciach pred počítačom
Zdroj: Unsplash / Towfiqu Barbhuiya

V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.

V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.