Aktualizované: Článok sme aktualizovali 17. decembra 2022. Nový podvod, ktorý sa pred pár týždňami objavil na Slovensku zaznamenávame čoraz častejšie a informujú nás o ňom aj naši čitatelia. Tesne pred Vianocami treba zvýšiť opatrnosť! 

Nie je to tak dávno, čo sme vám priniesli informáciu o tom, ako je známy internetový predajca Alza zneužívaný vrámci škaredého podvodu s cieľom okradnúť nič netešiacich nakupujúcich. Týkalo sa to akcie Black Friday a extrémne lacných plienok.

Dnes sme však narazili na ďalší podvod, pri ktorom sa môžete teoreticky nachytať aj vy. Pokiaľ na vás vyskočí nižšie uvedená reklama, určite na ňu neklikajte a už vôbec nič nekupujte.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus.

Stoja za tým podvodníci, ktorí sa vás snažia pripraviť o peniaze formou phishingového útoku (viac sa o tejto forme útoku dočítate na konci článku).

My sme na „extrémne výhodnú akciu“ narazili na Facebooku, pričom sa týkala Apple produktov. Veríme však, že na účel podvodu môžu byť zneužívané aj iné výrobky či zariadenia (napríklad herné konzoly, televízory atď), ktoré ľudia v týchto dňoch vo veľkom nakupujú. Verte, že vám ich nikto nechce predať s takto šialenou zľavou akú uvádza inzerent.

Alza oslavuje otvorenie predajne? To asi ťažko 

Celý podvod je zameraný na vašu nepozornosť, no odhaliť prípadné nezrovnalosti nie je ťažké. Na Facebooku na vás s najväčšou pravdepodobnosťou vyskočí sponzorovaná fotka (viď obrázok nižšie), na ktorej je záber z otvorenia predajne Alzy a taktiež produkty, ktoré si môžete veľmi výhodne kúpiť.

Reklama tvrdí, že pri nákupe ušetríte až 85 % a akcia je časovo limitovaná. Toto sú typické znaky podvodu, ktoré by mali byť dostatočným varovným signálom, že niečo nie je v poriadku.

Uvedomíte si to ale aj vtedy, keď sa pozriete na profil inzerenta. Tým nie je Alza ale akýsi „Ppxxppx cp„. Takisto nesedí logo, doména a zvláštne je tiež formovanie textu, v ktorom vám sú ponúkané [Apple Watch s7+AirPods pro] Len za 99 €. Uznajte sami, že to nepôsobí práve dôveryhodne.

Každopádne treba myslieť na to, že tesne pred Vianocami na internete nakupujú aj starší používatelia, ktorým na tejto ponuke nemusí prísť nič podozrivé. Aj preto ich upozornite, aby si pri výbere tovarov dávali pozor a špeciálne to platí pri príliš výhodných ponukách.

Prečítajte si tiež  Nová reklama na iPhone 5S s názvom "Parenthood"

Alza podvod

Zdroj: SvetApple

Pred nákupom si vždy overte tieto tri veci 

Alza v súvislosti s nedávnym podvodom zvýraznila tri hlavné body, pomocou ktorých odhalíte podobné internetové podvody. Pokiaľ sa budete riadiť podľa nich, výrazne znížite riziko, že na sa stanete ich obeťou:

  1. Nesprávna URL adresa (vždy si ju overte)
  2. Časový nátlak na používateľa vo forme odpočítavania (alebo limitovaných ponúk)
  3. Jazykové chyby alebo viacjazyčné nadpisy (prípadne nesprávna formulácia viet)

Čo je to phishing? 

anonymous hacker pod maskou
YouTube / WatchMojo.com (snímka obrazovky)

V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.

V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -