Sociálne siete používa takmer každý jeden z nás a zatiaľ čo niektorí prostredníctvom nich len prijímajú informácie a využívajú ich ako prostriedok zábavy, iní si napríklad na Instagrame ukladajú svoje životné zážitky, alebo budujú komunity, na ktorých neskôr dokážu zarábať peniaze.

V oboch prípadoch však na ľudí číhajú podvodníci alebo hackeri, ktorí sa ich snažia pripraviť o účty všetkými možnými spôsobmi. V posledných dňoch sme sa sami stretli s podvodmi, ktoré mohli na niekoho pôsobiť dôveryhodným dojmom. Pravda je však taká, že išlo o obyčajné triky zamerané na phishing (získanie prihlasovacích údajov a ich neskoršie zneužitie).

V texte, ktorý sa k nám dostal do redakcie, bol oslovený jeden z našich čitateľov, ktorého sa údajne pokúšala kontaktovať spoločnosť Meta. V správe sa píše, že vlastník príspevku podal sťažnosť na zdieľaný príspevok z dôvodu autorských práv. Používateľ má na správu odpovedať „Ahoj“ a následne vyplniť formulár, v ktorom sa môže odvolať.

Podobné triky môžu vyzerať uveriteľne 

Celá správa nie je napísaná po štylistickej stránke práve najlepšie, z čoho sa dá usúdiť, že ide o podvod a jej autori pochádzajú zo zahraničia. Rovnako prichádza z profilu, ktorý má síce na profilovej fotke modrú fajku, no jeho názov nijako nenaznačuje, že by malo ísť o oficiálny tím podpory spoločnosti Meta.

Ak sa teraz pýtate, prečo vás na to upozorňujeme, odpoveď je jednoduchá. Ešte koncom mája sme sa stretli s podobným podvodom, ktorý pôsobil oveľa „uveriteľnejšie„. Pokiaľ teda od vás niekto žiada osobné údaje za porušenie autorských práv, prípadne porušenie zmluvných podmienok spoločnosti Meta, nikdy ich do žiadneho formulára, ktorý vám prišiel cez správu alebo e-mail nezadávajte. V priebehu niekoľkých minút môžete prísť o svoj účet.

Ak by ku nejakému porušeniu skutočne došlo, spoločnosť Meta vás bude informovať úplne iným spôsobom a to napríklad vyskakovacím oknom alebo upozornením priamo v aplikácií Facebook či Instagram. Stále sa žiaľ nájdu prípady ľudí, ktorí sú nepozorní a na podobné pokusy skočia. Majte preto oči na stopkách!

Celé znenie správy: 

„Metacentrum! Autorské práva Dobrý deň, používateľ! Vlastník príspevku sa sťažoval na príspevok, ktorý ste zdieľali na svojom účte z dôvodu autorských práv, preto sme vám poslali túto správu. Poskytli sme vám formulár na odvolanie. Instagram vám pošle odkaz ako screenshot textovej správy a vráti nám ho bez kliknutia, aby sme mohli potvrdiť, že ste vlastníkom tohto účtu, ak nie do 24 hodín, tento účet bude deaktivovaný. Ak chcete získať odkaz, odpovedzte ako „Ahoj“. Neignorujte to, inak bude váš účet deaktivovaný.“

podvod na instagrame
Zdroj: Bc. Ján Kluka

Za upozornenie na podvod ďakujeme nášmu čitateľovi Jánovi zo Žiliny.

Prečítajte si tiež  Netflix a jeho cena na Slovensku. Koľko aktuálne stojí populárna streamoavacia služba a aké sú možnosti predplatného?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.