Príbeh ako z amerického filmu. Presne tak by sa dalo nazvať to, čo práve zažíva 31-ročný Slovák Alan B. v USA. Tento muž sa pred nedávnom ocitol v zajatí FBI a ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a jeho vyhliadky na budúcnosť nie sú vôbec ružové. Ako informuje Plus7dní, koncom decembra mal byť zatknutý na letisku Newark neďaleko New Yorku za svoju kriminálnu činnosť.

Tento mladý Bratislavčan je podľa zistených informácií obvinený zo spoluzaloženia a vedenia nelegálneho internetového trhoviska Kingdom Market na dark webe, ktoré sa podarilo nedávno zatvoriť nemeckým úradom. Jeho súčasťou malo byť cez 25 000 ponúk na rôzne nelegálne látky, falošné peniaze, počítačové vírusy či ukradnuté identity. Na celom prípade pracovali špičkoví vyšetrovatelia z celého sveta.

Alan B. má toho práve kvôli svojej nelegálnej činnosti na rováši pomerne dosť. V USA bude čeliť spravodlivosti pri obvineniach z množstva trestných činov. Ich súčasťou je napríklad sprisahanie s cieľom distribuovať kontrolované látky, krádež identity, podvod s dokladmi, zneužitie pasu a sprisahanie s cieľom prania špinavých peňazí.

Bol na svadobnej ceste. Teraz môže stráviť vo väzení desiatky rokov 

FBI
Zdroj: Dall-e

Celý prípad je pomerne šokujúci preto, lebo mladý Slovák necestoval do USA s cieľom vykonávať kriminálnu činnosť. Túto destináciu si vybral na jeden z najkrajších okamihov vo svojom živote, na svadobnú cestu.

Momentálne mu však za jeho činy hrozia šialené tresty. Tak napríklad za sprisahanie v súvislosti s obchodovaním s drogami môže skončiť za mrežami na dobu od piatich do štyridsiatich rokov. Zároveň mu v tomto smere hrozí pokuta až do výšky piatich miliónov amerických dolárov. A nie je to všetko.

Alan B. tiež čelí obvineniu zo sprisahania za účelom krádeže identity. Za také obvinenie môže dostať pätnásťročný trest a pokutu 250 tisíc dolárov. Okrem iného je tu aj obvinenie zo zneužitia cestovného pasu s trestom dvadsať rokov a pokutou na úrovni 250 tisíc dolárov, či sprisahanie za účelom prania špinavých peňazí, v rámci ktorého môže skončiť za mrežami až na dvadsať rokov. Rovnako musí v tomto prípade zaplatiť pokutu, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky päťstotisíc dolárov.

Čo je to dark web

Ruská špionážna sieť hackeri
Zdroj: Bing / Unsplash / Clint Patterson (úprava redakcie)

Pre tých čo nevedia, dark web je „temná“ časť internetu, ktorá nie je indexovaná bežnými vyhľadávačmi ako Google alebo Bing. Tento skrytý segment internetu je prístupný len prostredníctvom špeciálnych nástrojov a softvéru, ktoré umožňujú anonymný prístup.

Prečítajte si tiež  AirTag za 31 € zachránil ďalšiemu Slovákovi auto. Vystopovali ho v Poľsku

Dark Web je často spájaný s nelegálnymi aktivitami. Na Dark Webe sa nachádzajú rôzne služby od fór pre whistleblowerov až po trhoviská s nelegálnym tovarom (doklady, zbrane) a ďalším.

Prístup na Dark Web prináša riziká, pretože anonymita a nedostatok regulácie môže byť lákavý nielen pre tých, ktorí hľadajú slobodu slova, ale aj pre kyberzločincov. Je dôležité byť pri jeho používaní opatrný, používať silné zabezpečenie a byť si vedomý možných hrozieb, ako sú phishingové útoky, malware alebo krádeže identity.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.