Na Slovensku sa čoraz častejšie stretávame s internetovými podvodmi, ktoré sa nás snažia pripraviť o peniaze, alebo účty na sociálnych sieťach. S jedným z nich sa teraz dostala do kontaktu aj naša čitateľka, ktorá nás na celý prípad upozornila. Ide o veľmi nebezpečnú nátlakovú praktiku a naletieť na ňu môže každý.

Celý podvod prebieha prostredníctvom e-mailu, ktorý sa tvári ako oficiálna komunikácia spoločnosti Meta. V správe sa môže písať čokoľvek, no najčastejšie ste informovaní o tom, že vaše účty na sociálnej sieti Facebook alebo Instagram porušujú pravidlá a preto musia byť do 24 hodín odstránené.

Hackeri vás požiadajú cez e-mail o to, aby ste im pomohli pri vyšetrovaní porušení vašich účtov. Okrem krátkeho popisu od vás žiadajú aj e-mailové adresy, telefónne čísla a ďalšie osobné údaje, ktoré im za žiadnych okolností nemôžete dať.

Podvod
Zdroj: SvetApple

Práve pomocou nich totiž môžu postupne získať heslá ku vašim účtom na sociálnej sieti Facebook alebo Instagram a následne vás o ne pripraviť.

Vy si po celý čas myslíte, že komunikujete so spoločnosťou Meta, avšak v skutočnosti nemá e-mailová adresa, od ktorej správa prišla koncovku @meta.com / @facebook.com ale napríklad @outlook.com či @gmail.com (čo je samozrejme nezmysel).

Podvod
Zdroj: SvetApple

Veľká technologická spoločnosť, pod ktorú spadá Facebook a Instagram by s vami určite takýmto spôsobom nekomunikovala!

Pokiaľ ste náhodou zadali svoje osobné údaje do vyskakovacieho okna, okamžite si zmeňte heslo a všetky prihlasovacie údaje na svoj Facebook, Instagram a ďalšie účty, pri ktorých ich používate. Útočníci totiž veľmi rýchlo prevezmú iniciatívu a pokúsia sa vás o tieto účty pripraviť.

Čo je to phishing?

hacker v rukaviciach pred počítačom
Zdroj: Unsplash / Towfiqu Barbhuiya

V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.

V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: ChatGPT si môžu do smartfónu stiahnuť už aj Slováci. Má to však háčik
Môže ťa zaujímať
- Reklama -