Na Slovensku sa neustále stretávame s podvodmi, ktoré sa nás snažia rôznymi spôsobmi pripraviť o financie. Všeobecná zdravotná poisťovňa (ďalej VšZP) zaznamenala v uplynulých dňoch zvýšený počet pokusov, pomocou ktorých sa snažia podvodníci zneužiť osobné údaje poistenca. Všetko prebieha cez SMS správy a veľa ľudí im žiaľ naletí.
V správe sa konkrétne píše, že vám chce VšZP vrátiť finančné prostriedky (najčastejšie vo výške 1 328 EUR) na platobnú kartu. Takáto správa by vás pravdepodobne potešila a preto by ste sa mohli nechať dobehnúť a podvodníkom odoslať informácie o karte. To však nikdy nerobte!
VšZP upozorňuje, že finančné prostriedky týmto spôsobom nevracia. Aj preto by ste mali byť pri podobnej správe maximálne ostražití a hneď ju vymazať.
Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.
Zároveň tiež platí, že by ste za žiadnych okolností nemali klikať na priložený odkaz, ktorý vás presmeruje na falošnú stránku. Nikdy totiž neviete, či web nebude infikovaný vírusom a ten sa vám následne môže nahrať do mobilného zariadenia.
Pokiaľ ste tak náhodou urobili a vyplnili údaje o karte, urýchlene kontaktujte banku, aby vám ju zablokovala. Môžete totiž prísť o svoje finančné prostriedky.
Všeobecná zdravotná poisťovňa na svojom webe píše, že v súčasnosti podnikla všetky právne kroky v zmysle platnej legislatívy, aby proti tomuto podvodu zabojovala.
VšZP tiež žiada svojich klientom, aby o podvode dali vedieť svojej rodine a blízkym. Špeciálne to platí pre staršie osoby, ktoré sú viac náchylné na podobné podvody naletieť.
Čo je to phishing?
V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.
V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz