Na Slovensku sa neustále stretávame s podvodmi, ktoré sa nás snažia rôznymi spôsobmi pripraviť o financie. Všeobecná zdravotná poisťovňa (ďalej VšZP) zaznamenala v uplynulých dňoch zvýšený počet pokusov, pomocou ktorých sa snažia podvodníci zneužiť osobné údaje poistenca. Všetko prebieha cez SMS správy a veľa ľudí im žiaľ naletí.

V správe sa konkrétne píše, že vám chce VšZP vrátiť finančné prostriedky (najčastejšie vo výške 1 328 EUR) na platobnú kartu. Takáto správa by vás pravdepodobne potešila a preto by ste sa mohli nechať dobehnúť a podvodníkom odoslať informácie o karte. To však nikdy nerobte!

VšZP upozorňuje, že finančné prostriedky týmto spôsobom nevracia. Aj preto by ste mali byť pri podobnej správe maximálne ostražití a hneď ju vymazať.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi banner reklama
REKLAMA

Zároveň tiež platí, že by ste za žiadnych okolností nemali klikať na priložený odkaz, ktorý vás presmeruje na falošnú stránku. Nikdy totiž neviete, či web nebude infikovaný vírusom a ten sa vám následne môže nahrať do mobilného zariadenia.

Pokiaľ ste tak náhodou urobili a vyplnili údaje o karte, urýchlene kontaktujte banku, aby vám ju zablokovala. Môžete totiž prísť o svoje finančné prostriedky.

sms podvod
Zdroj: VšZP

Všeobecná zdravotná poisťovňa na svojom webe píše, že v súčasnosti podnikla všetky právne kroky v zmysle platnej legislatívy, aby proti tomuto podvodu zabojovala.

VšZP tiež žiada svojich klientom, aby o podvode dali vedieť svojej rodine a blízkym. Špeciálne to platí pre staršie osoby, ktoré sú viac náchylné na podobné podvody naletieť.

Čo je to phishing?

V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.

V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.