Súčasná situácia na trhu je ťažká nielen pre bežných ľud,í ale aj pre banky, v ktorých majú svoje účty. Finančné inštitúcie sa taktiež potýkajú s nárastom cien energií a infláciou, ktoré musia nejakým spôsobom zakomponovať do cenníka svojich služieb.

Len pred pár dňami sme vás informovali o tom, ako Tatra Banka mení sadzobník služieb, ktorý sa týkal obchodovania s cennými papiermi. Klienti si v niektorých prípadoch priplatia aj 100 %. O pár dní neskôr sa ku podobnému kroku prichýlila aj 365.bank, ktorá dokonca vytvorila absolútne nezmyselný poplatok za vydanie a predĺženie karty.

Do tretice sme na základe informácií z portálu Webnoviny zistili, že zdražovať bude ďalšia obrovská finančná inštitúcia. Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, ČSOB banka oficiálne oznámila, že od 1. januára 2023 zmení poplatky za svoje služby. Opäť sa žiaľ stretávame aj s viac ako 100 % zdražovaním

Podľa informácie išli mnohé ceny nahor, pričom zmeny sa dotkli účtov, bezhotovostných platobných operácií SEPA platieb, debetných aj kreditných kariet a úverových produktov. Dôležité je podotknúť, že zatiaľ čo v niektorých prípadoch ČSOB zdražuje, v iných pridáva poplatky, ktoré predtým neexistovali. Slováci si teda slušne priplatia.

Máte debetnú kartu? Pripravte sa, že budete platiť viac

Začnime niečím, čo používa obrovské množstvo z nás. Pokiaľ máte debetnú kartu, v súčasnosti platíte poplatok za jej vedenie na úrovni 2,5 € / mesačne. Od nového roka však táto suma vzrastie na 3 € / mesačne. Navyše ČSOB zavádza aj nový poplatok za zaslanie PIN kódu do pobočky. Suma je stanovená na 10 €.

Pokračujme vinkuláciou (vrátane prípravy zmluvy o vinkulácii prostriedkov), ktorá doteraz stála 100 eur, no po novom za ňu klient zaplatí až 150 €.

Čo je však horšie, za hotovostný vklad stúpne poplatok zo súčasných 3 € až na 6 €. ČSOB zdražuje aj poplatok za avízo o nezrealizovanej platbe zaslané poštou. Doteraz zaň zákazníci platili 3 €, no po novom to budú 4 €.

Zdražovanie sa týka aj úverových produktov 

Ak si budete v ČSOB vybavovať úver, rovnako sa pripravte na zdražovanie. Napríklad za spracovanie spotrebiteľského úveru si banka v súčasnosti pýta 35 €. Po novom však cena poplatku vzrastie až na 50 €.

Pri úvere na bývanie potom zaplatíte za poplatok namiesto 150 € až 250 € a cena sa zvýši aj pri zmene zmluvných podmienok dodatkom k zmluve o spotrebiteľskom úvere z 20 € až na 50 €.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Známa slovenská banka zdražuje a ruší niektoré služby. Toto sú podrobnosti

Aby toho nebolo málo, ČSOB zavádza aj nový poplatok, ktorý sa týka odkladu splátok. Pokiaľ ho využijete pri spotrebnom úvere, zaplatíte 20 €. Ak sa bude týkať úveru na bývanie, cena je stanovená až na 90 €.

ČSOB prináša novinku v podobe transparentného účtu 

Na záver ČSOB banka oznamuje, že popri bežných účtoch vzniká aj nový produkt, ktorým je Transparentný účet. Skvelá správa je, že poplatok za jeho zriadenie alebo zrušenie neexistuje. Pripravte sa ale na to, že každý mesiac zaplatíte za jeho vedenie až 10 €.

Lacné nebudú ani výpisy z bežného či sporiaceho účtu, ktoré vám dnes finančná inštitúcia posiela poštou za poplatok 2 €. Po novom totiž za toto isté zaplatíte až 4 €.

Rovnako zdražie aj cena za vytvorenie duplikátu jedného výpisu z účtu na žiadosť klienta v papierovej forme. Dnes za takýto duplikát zaplatíte 10 €, no po novom roku to bude až 12 €.

Nemusí ísť o poslednú banku, ktorá zdražuje 

Keďže tesne pred novým rokom oznámili hneď tri finančné inštitúcie pomerne razantné zdražovanie, je žiaľ pravdepodobné, že sa ku ním čoskoro pridajú aj ďalšie banky. Situáciu budeme samozrejme sledovať a o všetkom vás včas informovať.

Dajte nám vedieť do komentára, či sa vás zdražovanie v ČSOB nejako dotkne alebo vám neprekáža. Sme zvedaví na všetky vaše názory a postrehy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here