Internet je miesto, na ktorom sa dá nájsť takmer všetko. A to doslova. Ako upozorňuje RTVS, na známom inzertnom portáli sa objavila ponuka, v rámci ktorej sa predávajú databázy plné mien, telefónnych čísel či adries Slovákov. Tieto dáta samozrejme podliehajú prísnej ochrane osobných údajov podľa európskeho zákona o GDPR. Na základe podnetu zo strany RTVS si tento problém všimol aj Úrad na ochranu osobných údajov.

Samotná databáza telefónnych čísel má údajne pochádzať od dvoch mobilných operátorov (Orange a Telekom). Predajca v ponuke napísal, že jej súčasťou sú viac ako 4 milióny kontaktov a adries no nejde o všetky slovenské čísla. Približne 80 % z nich by ale malo byť stále platných.

Ponuka, ktorá bola v čase písania tohto článku ešte platná stála 39 €. Po uhradení tejto čiastky mal predajca všetko poslať na e-mail nakupujúceho. Podľa popisu pochádzajú všetky dáta z verejne dostupných zdrojov. RTVS však dodáva, že ku týmto databázam sa dá na internete dostať aj bezplatne.

Hovorca spoločnosti Slovak Telekom Michal Korec nám poslal do redakcie oficiálne stanovisko: „Nemáme informácie o žiadnom aktuálnom úniku údajov z našich databáz. Aj pri samotných ponúkaných zoznamoch je uvedené, že ide o údaje z verejne dostupných zdrojov.“

Ku celej veci sa vyjadril advokát Jakub Berthoty, ktorý spochybnil platný právny základ takéhoto spôsobu spracovania osobných údajov. Najväčším problémom je, že ľudia, ktorí sa v týchto databázach ocitli, na to väčšinou neudelili žiaden súhlas.

Reagoval aj Úrad na ochranu osobných údajov. Ten síce konkrétny podnet na porušenie v danom prípade neevidoval no uviedol, že v danej veci zváži konanie z vlastnej iniciatívy.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

Situácia je vážna, nakoľko za únik osobných údajov je možné udeliť pokutu až do výšky 20 miliónov eur. Ako dopĺňa Berthoty, podnet na úrad môže podať prakticky ktokoľvek, kto sa v takejto databáze sám nájde.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple mení politiku pri iPade. Dočká sa rovnakých zmien ako iPhone
Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here