Pokiaľ vám prekážajú otravné marketingové volania, máme pre vás skvelú novinku. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb zverejnil tlačovú správu, v ktorej uviedol, že ľudia sa už nebudú musieť báť dvíhať cudzie čísla. Všetky marketingové volania totiž budú musieť používať jednotnú predvoľbu, vďaka ktorej budú dopredu ľahko identifikovateľné. Ak túto povinnosť nedodržia, hrozí im vysoká pokuta.

Nová predvoľba bude (0)888 a zavedená bude pre spoločnosti a ľudí, ktorí oslovujú verejnosť cez telefón a ponúkajú rôzne produkty či služby. Vyhláška o národnom číslovacom pláne už prešla legislatívnym procesom a jej najväčšou zmenou je zavedenie dvoch nových číselných množín – pre komunikáciu typu stroj-stroj (M2M) a pre služby priameho marketingu.

V druhom spomínanom prípade je komunikácia definovaná ako akákoľvek forma prezentácie tovarov a služieb v písomnej alebo ústnej forme, ktorá je zaslaná alebo prezentovaná prostredníctvom verejne dostupnej služby jednému či viacerým koncovým používateľom.

 „Hovory, ktorých účelom bude takáto marketingová prezentácia cez telefón, už budú musieť byť realizované len s predvoľbou. Ak teda navolaný zákazník uvidí na displeji svojho telefónu trojčíslie 888, okamžite bude vedieť, že ide o marketingový hovor a on sám sa rozhodne, či hovor prijme alebo ho odmietne,“ povedal Ing. Ivan Marťák, predseda Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. 

Kedy nové pravidlá vstúpia do platnosti?

O pridelenie čísla z množiny (0)888 žiadajú operátori od 19.8.2022. Vzhľadom na to, že pridelenie a sfunkčnenie čísel pre všetky subjekty, ktoré ich budú pre svoju činnosť potrebovať, je proces časovo náročný, úrad pristúpi ku kontrole ich povinného používania najpravdepodobnejšie od začiatku októbra tohto roku.

Čo hrozí za nedodržanie? 

Číslovací plán predstavuje vykonávací predpis, ktorým sa ustanovujú pravidlá zostavovania a používania čísel, pravidlá pre tvorbu adries a mien a všeobecné podmienky na ich prideľovanie v rozsahu potrebnom na zabezpečenie poskytovania verejne dostupných služieb elektronických komunikácií. Úrad bude dodržiavanie vyhlášky kontrolovať a v prípade porušenia udelí pokutu od 200 eur do 5 % z obratu.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Prečítajte si tiež  5 aplikácii, ktoré sú práve teraz v zľave
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here