Hackerské útoky sú v dnešnej dobe čoraz častejšie a najviac na to doplácajú rádoví používatelia internetu. Ináč tomu nebolo ani v poslednom prípade, kedy sa podarilo hacknúť známeho správcu účtov a hesiel. Ak ste si doň ukladali svoje dáta, rýchlo ich zmeňte a zvážte, či by nebolo rozumnejšie používať alternatívne riešenie. Téme sa venuje portál Gizmodo.

A pokiaľ hľadáte Apple zariadenia za bezkonkurenčné ceny, vyskúšajte nášho partnera iSpot. E-shop ponúka aj zľavy, vďaka ktorým ušetríte stovky eur.

Samotná služba, ktorá bola napadnutá nemá vo svete internetového zabezpečenia príliš dobré renomé. Niečo podobné sa totiž stalo aj pomerne nedávno, konkrétne pred šiestimi mesiacmi. Nebudeme vás už ďalej napínať, ide o správcu LastPass, ktorého využíva aj mnoho Slovákov. Ak patríte medzi nich, po prečítaní tohto článku radšej porozmýšľajte po inej službe.

Spoločnosť LastPass zverejnila na svojom webe blogový príspevok, v ktorom priznala, že počas nedávneho bezpečnostného incidentu sa hackerovi podarilo získať prístup k „určitým prvkom informácií o zákazníkoch“.

O aké informácie išlo? 

Služba tvrdí, že spomínaný incident nemal vplyv na zverejnenie hesiel jej zákazníkov. Tie sú totiž podľa slov LastPass bezpečne zašifrované vďaka architektúre LastPass Zero Knowledge.

Samotná firma si však podľa blogového príspevku nie je celkom istá, aké informácie o zákazníkoch si hacker prezrel (a pravdepodobne aj ukradol).

anonymous hacker pod maskou
YouTube / WatchMojo.com (snímka obrazovky)

Riaditeľ spoločnosti LastPass Karim Toubba uviedol, že celý jeho tím usilovne pracuje na tom, aby pochopil rozsah incidentu a zistil, ku akým konkrétnym informáciám získal hacker prístup.

LastPass zapojil do vyšetrovania bezpečnostnú firmu Mandiant

LastPass únik dát
Zdroj: LastPass

V záujme zachovania dobrého renomé Toubba zapojil do vyšetrovania aj poprednú bezpečnostnú firmu Mandiant, ktorá by spoločnosti LastPass mala pomôcť zistiť, čo sa presne stalo. O incidente boli samozrejme informované aj orgány činné v trestnom konaní.

Je zaujímavé, že posledný útok priamo súvisel s tým, ktorý sa odohral ešte v auguste 2022. Toubba hovorí, že neoprávnená osoba pomocou informácií získaných pri pôvodnom incidente dokázala opakovane získať prístup k určitým dátam o zákazníkoch LastPass.

Stalo sa to už veľakrát

hacker v rukaviciach pred počítačom
Zdroj: Unsplash / Towfiqu Barbhuiya

Aj keď sme na začiatku uviedli, že služba LastPass stráca svoje bezpečnostné renomé, pretože ju hackli za pol roka hneď dvakrát, pravda je taká, že v minulosti zažila oveľa viac kybernetických incidentov.

Po prvýkrát sa to stalo ešte v roku 2011, pričom ďalšie problémy pokračovali v rokoch 2015, 2016, 2017 a 2019. Aj preto by ste možno mali zvážiť, či alternatíva v podobe kľúčenky na iCloud alebo Google hesiel nebude lepšou voľbou. Rozhodnutie je samozrejme na vás.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -