Najnovšie správy z technologického sveta, o ktoré sa postaral portál 9to5mac poukazujú na obdobie intenzívnych špekulácií a zákulisných aktivít, ktoré sa týkali spoločností Apple a Tesla. Podľa denníka The New York Times sa uprostred zmätku okolo ambiciózneho, ale už neexistujúceho projektu vývoja automobilu s logom nahryznutého jablka viedli rozhovory so spoločnosťou Tesla o potenciálnej akvizícii.

Hoci myšlienka, že by sa spoločnosť Apple pustila do automobilovej technológie nie je nová, podrobnosti týkajúce sa jej záujmu o spoločnosť Tesla poskytujú nový pohľad na stratégiu technologického giganta v kritickej fáze vývoja elektrických vozidiel (EV). Napriek viac ako desaťročnému úsiliu v rámci projektu Titan sa spoločnosť Apple nakoniec rozhodla Teslu nekúpiť a namiesto toho sa zamerala preskúmanie vlastnej automobilovej technológie. Ani v tomto smere, ale nebola úspešná, pretože podľa informácií z posledných dní bol vývoj elektrického vozidla s autonómnym riadením definitívne ukončený.

To, že spomínané diskusie medzi spoločnosťou Apple a Tesla mohli skutočne prebehnúť potvrdzujú aj slová Elona Muska z decembra 2020, kedy uviedol, že sa v „najtemnejších dňoch“ výroby Modelu 3 obrátil na Tima Cooka s otázkou o možnosti akvizície spoločnosťou Apple. Cook mal, ale toto stretnutie odmietnuť.

Elon Musk chcel byť CEO Apple 

Elon Musk
Zdroj: Midjourney

Neskoršie špekulácie odhalili, že hoci Cook nebol proti myšlienke nákupu spoločnosti Tesla, nepáčila sa mu podmienka Elona Muska, v rámci ktorej sa mal stať hneď po akvizícii generálnym riaditeľom spoločnosti Apple.

A hoci obaja novátori tieto tvrdenia popreli a zároveň tvrdili, že spolu nikdy nehovorili, niekto z Apple zrejme s Elonom Muskom o podobnej možnosti skutočne diskutoval. Minimálne tak sa to spomína v dnešnej správe od The New York Times. V Cupertine si však napokon uvedomili, že vyvinúť vlastné vozidlo môže byť pre nich jednoduchšie a finančne menej nákladné, než kúpiť celý podnik.

Dnes sa, ale ukazuje, že toto uvažovanie nemuselo byť celkom správne. Problémom totiž nie je vozidlo vyvinúť spolu so všetkými technológiami. Extrémne náročné je ho za rozumnú cenu a v dostatočnom množstve vyrobiť. A hoci dnes existujú rôzne riešenia v podobe spolupráce s externými dodávateľmi, Apple sa táto myšlienka zrejme nepáčila.

Apple mal s Apple Car futuristické ambície 

Apple Car
Zdroj: DALL-E

Informácie, ktoré zverejnil denník The New York Times okrem iného vrhajú svetlo aj na pôvodnú víziu automobilu Apple Car, ktorá sa výrazne líšila od bežných vozidiel, ktoré dnes ponúkajú ostatní výrobcovia.

Úniky naznačovali, že malo ísť o elektromobil, ktorý by bol ovládaný prostredníctvom Siri a vďaka autonómnemu režimu jazdy by nedisponoval ani volantom. Dizajnérsky tím mal skutočne futuristické ambície, ktorými by Apple mohol dobiť svet. Nie však v dnešnej dobe.

Prečítajte si tiež  Hodnota iPhonu 13 klesá o polovicu pomalšie ako hodnota Google Pixel 6

Tento koncept bol dokonca odprezentovaný aj najvyšším predstaviteľom spoločnosti Apple vrátane Jonyho Ivea (bývalý šéf dizajnu) a Tima Cooka, pričom išlo o vozidlo, ktoré sa podobalo minivanu a ovládalo sa výlučne hlasovými povelmi.

Dnes už teda môžeme len konštatovať, že nič podobné pravdepodobne už nikdy nevyjde. Apple sa prepočítal a dnes sa ukazuje, že by možno bolo lepšie, keby kúpil Teslu. Na druhej strane, ak by sa stal Elon Musk CEO Apple, kto vie, ako by to dopadlo…

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.