Tim Cook už niekoľkokrát uistil užívateľov o tom, že Apple ich súkromné informácie nikomu nepredáva a užívatelia tak nie sú produktom. Produkty ako iPhone však o nás predsa len zbierajú informácie, pokiaľ si na ne nainštalujeme ResearchKit aplikácie a rozhodneme sa tak prispieť k urýchleniu lekárskeho výskumu; prípadne si trackujeme informácie s HealthKit aplikáciami. Podľa MIT Technology Review však existuje možnosť, že naše informácie sú pre Apple predsalen dôležité. Môžu totiž zohrávať rolu pri budúcich projektoch spoločnosti.

Kto to naznačil pre MIT?

Pre MIT to naznačil istý zdroj, ktorý je oboznámený s plánmi spoločnosti. Ten vraví, že ResearchKit by sa mohol čoskoro zamerať aj na študovanie našej vlastnej DNA. Projekt by bol však o niečo zložitejší než pri súčasných testoch, keďže by sa vyžadovalo, aby človek navštívil autorizované laboratórium, kde by mu odobrali vzorky DNA a tie by sa do niekoľkých dní objavili v jeho iPhone. Odtiaľ by ich mohol následne zdieľať s tretími stranami pomocou ResearchKit aplikácií.

Najväčší problém

Najväčší prelom však spočíva v tom, že iPhone by na základe DNA majiteľa dokázal predpovedať, či muhrozí alergická reakcia na predpísané lieky, predpovedať choroby alebo dokonca by mohol majiteľ zistiť príbuznosť k ostatným používateľom. Existuje teda veľa možností, ako by sa dala DNA na iPhone využiť, avšak nateraz to vyzerá, že tento plán sa bude realizovať len v USA. Práve na WWDC by sme sa mali dočkať odprezentovania aspoň dvoch štúdií, pričom jednu má na starosti Kalifornská univerzita v San Franciscu a druhú má na starosti nemocnica Mount Sinai v New Yorku.

Zdroj: BGR
Prečítajte si tiež  Európska únia chce znížiť kvalitu YouTube a Netlfixu, kvôli preťaženým sieťam.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.