Austrálska organizácia Australian Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) v snahe zistiť príčiny znižovania populácie včiel na celom svete spolupracuje so spoločnosťou Intel. Spoločne inštalujú čipy na chrbát hmyzu so zámerom sledovať ich pohyb.
Podľa CSIRO včely opeľujú približne 33 % všetkých zdrojov ľudských potravín, pričom ich populácie sa neustále zmenšujú a včely robotnice z neznámych dôvodov miznú z úľov. Intel preto prispôsobil svoju počítačovú wearable platformu Edison pre použitie na sledovanie pohybu a environmentálnych faktorov týkajúcich sa včiel.
Čipy RFID majú rozmery 2,5 × 2,5 × 4 mm, hmotnosť 5,4 mg a prečítať ich možno zo vzdialenosti najviac 30 cm. Sú pripojené k miniatúrnemu počítaču Intel Edison. Senzor vie detegovať naraz až 50 čipov. Jeden takýto čipovací systém vyšiel CSIRO na 400 austrálskych dolárov.
Minipočítač Intel Edison je len o niečo väčší ako poštová známka a obsahuje 22 nm SoC so zabudovaným dvojjadrovým 500 MHz procesorom Atom, 1 GB pamäte RAM a 5 GB úložného priestoru, podporuje dual-band Wi-Fi a bluetooth.
Miniatúrna technológia umožňuje výskumníkom analyzovať účinky stresových faktorov vrátane ochorení, pesticídov, znečistenia ovzdušia a vody či extrémneho počasia na pohyb včiel a ich schopnosť opeľovať.
Takisto umožňuje skúmať kľúčové faktory alebo ich kombináciu, ktoré vedú k hromadnému úhynu včiel.
Senzory v spolupráci so softvérom Intelu fungujú rovnakým spôsobom ako tzv. čierne skrinky čiže zapisovače letových údajov v lietadlách. Aktuálne sú čipy RFID nalepené už na 10 000 včelách v Austrálii.