Vodič elektromobilu značky Tesla mal obrovské šťastie, že prežil dramatický incident, ktorý zachytila palubná kamera. Vozidlo jazdiace v režime Full Self-Driving (FSD), sa totiž rútilo priamo proti idúcemu vlaku až do chvíle, kým vodič na poslednú chvíľu nezareagoval a nezabránil fatálnej nehode. Informuje o tom Futurism.

Autorom videa je istý muž s prezývkou Craig Doty II z Camdenu v Ohiu. Ten na internete zdieľal svoju skúsenosť s technológiou, ktorá ho takmer pripravila o život. V popise uviedol, že Teslu vlastní menej než rok, pričom za posledných 6 mesiacov zaznamenal hneď dva prípady, kedy sa technológia FSD rozhodla pokračovať v jazde priamo oproti idúcemu vlajku. Druhý prípad sa mu podarilo natočiť. O všetko sa podelil na diskusnom fóre.

Keďže má Tesla kvalitné kamerové systémy, z posledného incidentu vznikli až štyri samostatné zábery, ktoré ukazujú vozidlo prechádzajúce cez hmlistú vidiecku krajinu.

Predná kamera zaznamenala moment, keď sa pred vozidlom objavil vlak, a Tesla nezastavila, aj keď bola závora dole a svetlá blikali na červeno. Na poslednú chvíľu sa vozidlo po zásahu vodiča odklonilo doprava, čim sa zmiernil náraz. Nepodarilo sa mu však úplne zabrániť.

Dobrou správou pre autora videa bolo, že nehodu prežil bez vážnejších zranení. Na diskusnom fóre ale zdieľal fotografiu svojej Tesly Model 3, ktorá bola značne poškodená a úplne nepojazdná.

Členovia diskusného fóra situáciu zľahčovali 

Zaujímavé je, že niektorí členovia diskusného fóra celý tento veľmi vážny incident zľahčovali. „Keď je zapnutý FSD, ste plne zodpovedný ako vodič,“ poznamenal jeden z prispievateľov. Napriek tomu to, ale nevysvetľuje fakt, prečo Tesla na idúci vlak nijako nezareagovala.

Navyše názvy ako Full Self-Driving a Autopilot môžu byť zavádzajúce, čo by mohol konečne priznať aj sám Elon Musk. Po federálnom vyšetrovaní, ktoré odhalilo, že tieto funkcie prispeli k stovkám nehôd, z ktorých niektoré boli fatálne, Tesla aktualizovala svoj softvér.

Národná správa bezpečnosti cestnej premávky (NHTSA) však vyjadrila obavy, že tieto úpravy nie sú dostatočné, a pokračuje vo vyšetrovaní.

Dotyho incident s vlakom dokazuje, že Tesla stále riskuje životy zákazníkov a ku jej technológiám musíme pristupovať s rešpektom. Aj preto si treba dávať pri funkciách, akou je aj autopilot obrovský pozor. Nikdy totiž neviete, či bude reagovať správne.

Prečítajte si tiež  Petr Mára ukázal svoju Teslu 3. Takto na nej driftuje!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -