Nie je žiadnym tajomstvom, že výrobcovia tlačiarní zarábajú predovšetkým na toneroch, ktoré sú poriadne drahé. Spoločnosť HP teraz zaviedla formou aktualizácie dynamickú funkciu zabezpečenia tlačiarne, vďaka ktorej už nebude možné využívať tonery od výrobcov tretích strán. Ak do tlačiarne nevložíš originál, jednoducho budeš mať smolu. Téme sa venoval portál XDA-Developers.

Podobné funkcie už využívalo HP aj v minulosti no medzičasom boli odstránené a teraz opäť pridané. Technologická spoločnosť ku celej veci pre Ars Technica podala oficiálne vyjadrenie, v ktorom svoj nový nepopulárny krok priblížila:

„Tlačiarne vybavené dynamickým zabezpečením sú určené na prácu len s kazetami, ktoré majú nové alebo opätovne použité čipy alebo elektronické obvody HP. Tlačiarne používajú opatrenia dynamického zabezpečenia na blokovanie kaziet, ktoré používajú iné čipy alebo upravené alebo iné elektronické obvody ako HP. Opätovne použité, repasované a naplnené kazety, ktoré opätovne používajú čip HP alebo elektronické obvody, nie sú ovplyvnené dynamickým zabezpečením.“ uviedla spoločnosť HP

Zatiaľ čo doteraz tlačiarne ukazovali človeku varovanie, že používa „nesprávnu“ náplň, po novom s ňou vôbec nebudú chcieť pracovať. Kým ju teda nevymeníte za originál, nebudete môcť vytlačiť dokument, fotku a ani nič iné.

Aktualizácia firmvéru sa môže dotknúť aj sedemročných tlačiarní 

Všetko zabezpečí aktualizácia firmvéru, ktorá by mala túto funkciu aktivovať na väčšine tlačiarňach, vyrobených po roku 2016. Ak náhodou vlastníte starší model, je vysoká pravdepodobnosť, že sa vás toto nepríjemné obmedzenie týkať nebude.

Pokiaľ sa ale spoliehate na novšiu tlačiareň od spoločnosti HP, pripravte sa na to, že vás tlačenie môže stáť oveľa viac peňazí ako predtým.

Originálne tonery sú totiž oveľa drahšie a tak ľudia siahajú po dostupných ale stále kompatibilných riešeniach iných výrobcov. Keďže však firmy ako HP zarábajú práve na predaji originálnych kazetových náplní, rozhodli sa voči tomuto trendu zabojovať. Najviac na to doplatia zákazníci.

Loopi Banner
REKLAMA

Ak si teda plánujete kúpiť novú tlačiareň a na tlačení dokumentov chcete čo to ušetriť, vyberajte radšej značky, ktoré podobné blokovanie neprinášajú. V opačnom prípade budete mať problém.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  Apple vymazal WhatsApp aj Threads z App Store. Prikázali mu to úrady
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.