Nebudeme si klamať, umelá inteligencia v priebehu uplynulých mesiacov dosiahla neuveriteľný úspech. Aj keď sa s touto technológiou stretávame dlhé roky, ešte nikto nikdy nevytvoril tak komplexný nástroj na vytváranie textu, ako spoločnosť OpenAI. Jej jazykový model GPT-4, ktorý si môžete vyskúšať zadarmo, prináša neuveriteľný pokrok pre bežných spotrebiteľov.

Na druhej strane sa však čoraz viac ľudí zamýšľa nad tým, či ChatGPT nemôže kompletne nahradiť ich prácu. Počítačové algoritmy sú totiž schopné písať veľmi presvedčivé texty a dokonca ich prekladať, či pomáhať s rôznymi typmi úloh v priebehu sekúnd. Bežnému človeku môžu tieto úlohy potrvať aj desiatky minút.

Na túto tému sa teraz vyjadril aj zakladateľ a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Bill Gates. Ako píše portál CNBC, Gates sa stotožňuje s názorom, že AI v budúcnosti kompletne zmení správanie používateľov. Prítomnosť umelej inteligencie sa výrazne premietne do života bežných ľudí, alebo celých domácností.

AI môže vyšachovať Google aj Amazon

Dôvodom je fakt, že táto technológia dokáže slúžiť aj ako šikovný domáci asistent, ktorého budeme mať vždy po ruke. Nachádzať sa môže v našich mobilných zariadeniach, inteligentných hodinkách, tabletoch či počítačoch.

Vždy keď od nej niečo budeme potrebovať, jednoducho ju o to požiadame a ona sa nám pokúsi splniť všetky naše priania podobne ako Siri. Urobí to ale samozrejme oveľa prirodzenejšie a sofistikovanejšie.

Namiesto toho, aby sme my sami vyhľadávali jednotlivé informácie, postará sa o to za nás prepracovaný počítačový softvér, čo nám ušetrí množstvo času. Aj to je dôvod, prečo sa podľa Gatesa môžu dostať niektoré obrovské technologické spoločnosti, ako napríklad Google alebo Amazon do existenčných problémov. Ľudia ich služby odrazu nebudú potrebovať v takej miere, ako doposiaľ.

Uvidíme, či sa táto predtucha naplní alebo nie. Aj keď je umelá inteligencia už dnes veľmi schopná, stále sú tu rezervy, pre ktoré musí byť vždy skontrolovaná jej práca človekom. Je teda otázne, či jej budú ľudia natoľko dôverovať, aby plne nahradila pátranie po informáciách. Rovnako tak platí, že jej vývoj môže naraziť na rôzne legislatívne opatrenia.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  Apple Watch tipy a triky
Môže ťa zaujímať
- Reklama -