Spoločnosť Boeing je známa výrobou komerčných lietadiel, no podieľa sa aj na výrobe rakiet, satelitov, vojenských technológií a prieskume vesmíru. Jej najnovší patent sa týka špeciálneho obranného systému, ktorý má ochrániť vojenské vozidlá v prípade výbuchu v ich blízkosti pred ničivým účinkom tlakovej vlny. Zariadenie pôsobí na základe silového poľa.
Výbuch bomby alebo inej výbušniny spôsobuje rýchly nárast teploty a tlaku. Výsledkom je tlaková vlna, ktorá sa šíri z miesta výbuchu a nesie so sebou veľké množstvo energie. Pritom má škodlivejšie účinky ako projektily. Systém Boeingu má ochrániť pred tlakovou vlnou pomocou elektrického oblúka. Na rozdiel od energetických štítov z rôznych sci-fi filmov, ktoré predstavujú trvalé prekážky, silové pole Boeingu by existovalo len na chvíľu a vo veľmi obmedzenom priestore.
Ako by to vlastne fungovalo? Ak senzory detegujú výbuch v blízkom okolí, dôjde k aktivácii elektrického oblúka. Žiara výbuchu totiž dosiahne vozidlo dlho predtým, než dorazí tlaková vlna (hoci slovo dlho je tu relatívny pojem), to znamená, že systém má čas pripraviť sa na obranu. Zariadenie bude využívať laserové impulzy s vysokou intenzitou, čím sa medzi vozidlom a tlakovou vlnou vytvorí plazmová stena (laser-induced plasma channel – LIPC), ktorá by mala chrániť pred ničivými účinkami. Plazma absorbuje a odvedie veľkú časť energie z tlakovej vlny. Systém bude schopný aj spomaliť a odvrátiť šrapnel prinášaný tlakovou vlnou. Nebude však mať podstatnejší vplyv na strely zamerané priamo na vozidlo.
Patent síce opisuje metódu nasadenia v prípade pozemného vozidla, no systém sa dá použiť aj na obranu lodí či budov. Väčšia štruktúra by vyžadovala viac senzorov a generátorov oblúka na vytvorenie LIPC v prípade útoku, ale princíp je rovnaký.
Zatiaľ však ide len o patent a nevedno, či Boeing má naozaj v úmysle vybudovať a testovať takýto systém.
Zdroj: itnews.sk