Výskumníci z Inovačného centra 5G na University of Surrey (5GIC) dosiahli pri testovaní rýchlosť siete piatej generácie jeden terabit za sekundu (Tb/s), čo je niekoľkonásobne viac, než dovoľujú súčasné dátové spojenia. Technológia by podľa vedcov mohla byť predstavená verejnosti v roku 2018, v Británii by potom mohla byť nasadená do ostrej prevádzky o dva roky neskôr.
S 1 Tb/s by bolo teoreticky možné stiahnuť súbor, ktorý je stonásobne väčší než štandardný film, asi za tri sekundy. Rýchlosť sťahovania je tak viac ako 65 000× vyššia než pri 4G pripojení. Treba podotknúť, že vedcom zo Surrey sa podarilo dosiahnuť naozaj nevídané rýchlosti – napríklad Samsung v predchádzajúcich testoch dosiahol rýchlosť „len“ 7,5 Gb/s.
„Vyvinuli sme niekoľko prelomových technológií a jedna z nich nám umožňuje bezdrôtovo prenášať dáta rýchlosťou 1 Tb/s. To je porovnateľné s optickými vláknami s tým rozdielom, že my to robíme bezdrôtovo,“ uviedol profesor Rahim Tafazolli z 5GIC pre webový portál V3 a dodal, že jeho tím prenos dát testoval v laboratóriu na vzdialenosť 100 metrov.
Nie je teda isté, či podobné rýchlosti bude možné dosiahnuť aj v reálnych podmienkach. Profesor Tafazolli uviedol, že pred tým, než bude technológia demonštrovaná na verejnosti, chce jeho tím vykonať ešte niekoľko testov.
„Chceme byť prví na svete, kto bude môcť dosiahnuť takéto vysoké rýchlosti,“ povedal Tafazolli. Britský regulátor Ofcom zavedenie sietí piatej generácie podporuje a minulý mesiac vyzval predstaviteľov odbornej verejnosti na ďalšie rokovania na túto tému. Ofcom uviedol, že 5G bude môcť využívať veľmi vysoké frekvenčné spektrum nad 6 GHz.
Regulátor ďalej dodal, že podľa jeho odhadov budú siete piatej generácie v reálnom prostredí schopné ponúknuť rýchlosť sťahovania medzi 10 a 50 Gb/s, pričom pri 4G to je v priemere len 15 Mb/s.
Ako však povedal profesor Tafazolli, než bude 5G dostupné pre širokú verejnosť, bude treba ešte prekonať určité prekážky.
„Dôležitý aspekt 5G je to, ako bude podporovať aplikácie, ktoré sa objavia v budúcnosti. Nevieme, aké aplikácie sa budú používať v roku 2020, 2030 alebo 2040, ale vieme, že budú veľmi citlivé na oneskorenie. Latenciu preto musíme dostať pod jednu milisekundu,“ dodal Tafazolli.
Zdroj: itnews.sk