Česká polícia na svojej internetovej stránke varuje pred podvodníkmi, ktorí sa váš môžu snažiť pripraviť o peniaze taktikou zvanou „falošný bankár„. V praxi to funguje tak, že vás kontaktujú cez telefón a využijú sociálne inžinierstvo na to, aby vás presvedčili, že vám niekto ukradol identitu a teraz si chce zobrať v banke úver na vaše menu.

Aby ste predošli tomuto problému, máte zájsť do svojej banky a tam si vypýtať maximálnu výšku úveru, akú vám finančná inštitúcia schváli. Podvodník vám povie, že týmto spôsobom vyčerpáte svoj limit na úver a nikto iný si už nebude môcť zobať pôžičku.

Aj keď to znie možno absurdne, samotný podvod má ešte absurdnejšie pokračovanie. Žiaľ, niektorí ľudia sa na to vedia nechať dobrovoľne nachytať a neuveria ani policajtom. 

Ide totiž o to, že keď svoje peniaze máte, podvodníci vás navedú, aby ste ich všetky vložili do bitcoinmatu, ktorý sa vyskytuje napríklad v nákupných centrách. Týmto spôsobom má dôjsť ku anulovaniu úveru a peniaze sa vám vrátia priamo na účet v banke. Je to samozrejme úplný nezmysel.

Žena prišla o 34 000 eur. Polícia pri nej stála a varovala ju

Muži zákona z Česka upozornili na prípad z minulého týždňa v Prahe, kde sa policajti jednu ženu vkladajúcu peniaze do bitcoinmatu rozhodli osloviť, pretože mali podozrenie na to, že môže byť obeťou falošného bankára.

Dôrazne ju upozornili, že sa jedná o podvod a podobných prípadov je v súčasnosti veľa. Žena sa však nedala odradiť a do prístroja postupne vložila všetkých 800 tisíc českých korún (cca 34 000 eur), ktoré si zobrala v banke na úver.

Svoj problém nahlásila hneď na druhý deň na policajnej stanici, pričom uviedla, že keď ju policajti presviedčali, nech peniaze do bitcoinamtu nevkladá, mala slúchadlo v uchu a na telefóne podvodníka.

Ten jej po celý čas zdôrazňoval, aby policajtov ignorovala a povedala im, že peniaze vkladá do zariadenia z vlastnej vôle.

V druhom prípade zachránili 13 tisíc eur a v treťom takmer 26 tisíc eur

Policajti však verejnosť informovali aj o druhom prípade, ktorý mal podstatne lepší koniec. Jeho scenár bol podobný a žena v ňom postupne vkladala do bitcoinmatu finančnú čiastku vo výške až 600 tisíc českých korónu (cca 25 700 eur).

Našťastie si ju však všimol kriminalista, ktorý sa ju pokúsil zastaviť a presvedčiť, aby ukončila hovor. Žena bola neoblomná a od vkladania peňazí sa nechcela nechať odradiť. To však ani kriminalista, ktorému sa ju napokon podarilo zastaviť.

Prečítajte si tiež  POZOR! Podvodníci sa vydávajú za vládu a chcú vás okradnúť o peniaze

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

Dobrou správou je, že do bitcoinmatu nevložila všetky svoje peniaze, ktoré si práve požičala v banke na úver. Zlou správou ale je, že sa podarilo zachrániť len 305 000 českých korún (cca 13 100 eur) a žena navždy prišla o 295 000 korún (cca 12 670 eur).

Aby toho nebolo málo, o pár dní neskôr v Česku nastal aj tretí prípad, v rámci ktorého si policajt všimol, ako žena vkladá do bitcoinmatu 800 000 tisíc korún (cca 34 tisíc eur) – paradoxne išlo o rovnakú čiastku, ako v prvom prípade. Našťastie sa mu ju ale podarilo včas zastaviť, na základe čoho prišla „len“ o 200 000 korún (cca 8 590 eur). Zvyšných 600 000 korún (cca 25 770 eur) jej zostalo.

Prípady osobného bankára sme zaznamenali aj na Slovensku

Ešte v októbri minulého roka sme vás informovali o tom, že podvod označovaný, ako „osobný bankár“ sa postupne z českej republiky presúva aj ku nám na Slovensko. Slovenska sporiteľna v tom čase varovala, že na našom trhu už zaznamenala niekoľko takýchto útokov.

Podvodníci sa zameriavajú predovšetkým na staršie osoby, pri ktorých je vyššia pravdepodobnosť, že naletia na kybernetický podvod. Aj preto by ste ich mali varovať a zároveň im vysvetliť, že pokiaľ im niekto takýto zavolá, automaticky by mali položiť a informácie si overiť vo svojej banke prostredníctvom oficiálneho čísla, ktoré sa dá nájsť napríklad na jej internetovej stránke.

Dajte nám vedieť do komentára, či ste sa s niečim takýmto stretli aj vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -