Český bezpečnostný analytik Jiří Bartoš sa rozhodol pozrieť na to, do akej miery je opodstatnená hystéria okolo údajného sliedenia operačného systému Windows 10. Pri testovaní použil tablet Surface Pro 2. Na vlastnom proxy serveri s Debianom Jessie zachytával všetku komunikáciu vrátanej tej šifrovanej. Systém používal účet Microsoft spolu s nastavenou službou OneDrive. Analytik oklamal systém podvrhnutým certifikátom, ktorý potom nastavil ako dôveryhodný, takže mohol analyzovať aj šifrované správy.
V nastaveniach súkromia vypol niektoré položky, k údajom o polohe mali povolený prístup len aplikácie na počasie a mapy. No k mikrofónu, kamere, kontaktom a kalendáru mali prístup všetky nainštalované aplikácie.
Počas štvordňového testovania však Bartoš nezistil nijaké nezvyčajné správanie systému. Napísaný text sa posielal na servery Microsoftu len v prípade vyhľadávania, obsah súborov sa neodosielal mimo počítača, polohu systém zisťoval len na spresnenie predpovede počasia.
„Je pravda, že odchádzajúcich dát je pomerne veľké množstvo, no ak sa pozrieme na celú situáciu s odstupom, treba spomenúť, že nejde o nič nové – okrem funkcie vyhľadávania, ktorá s nami je už od systému Windows 8 (prehľadávanie webu) a v zásade i na systémoch Windows XP a Windows 7, v prípade, že sme si systém obohatili o aplikácie typu google desktop search/windows live desktop search a pod.,“ uviedol Bartoš.
Nepreukázalo sa teda, že by systém odosielal bez vedomia používateľa jeho údaje, fotografie, hlasové záznamy, textové vstupy či informácie o súboroch v počítači.
zdroj: itnews.sk