Automobilka Elona Muska patri medzi najpokrokovejšie spoločnosti na svete. Ako jedna z prvých začala vyrábať také elektromobily, ktoré nie sú príliš odlišné od bežných spaľovacích vozidiel a okrem toho, že vyzerajú dobre a majú množstvo moderných technológii dokážu poskytnúť napríklad aj plne autonómnu jazdu.

Všetky tieto vymoženosti si pochopiteľne vyžadujú viacero hardvérových a technických riešení, medzi ktoré patrí aj prítomnosť mnohých kamier sledujúcich okolie vozidla, alebo sledovanie polohy či pripojenie k internetu. No a hoci to znie všetko super, čínskej vláde sa nepozdáva bezpečnosť.

- Reklama -

Aj z dôvodu obchodnej vojny, ktorá v súčasnosti pretrváva medzi USA a Čínou sa rozhodli kompetentní vydať kontroverzný zákaz pre všetky elektromobily od Tesly, po ktorom už nebudú mať dovolený vstup do vojenských a armádnych komplexov, niektorých vládnych agentúr, spoločností a inštitúcii.

Hlavným dôvodom sú práve kamery rozmiestnené po celej karosérii vozidla. Tie by mohli byť podľa čínskych orgánov zneužité na špionáž priestorov a tak isto tu vznikajú obavy zo sledovania cez GPS a internet.

Samotná situácia je pomerne delikátna, pretože Čína patrí v rámci automobilky Tesla k tým najzaujímavejším a najdôležitejším globálnym trhom.

Čína je pre Teslu dôležitý trh

Okrem toho, že sa tu samotné vozidlá vyrábajú, majú aj pomerne slušný odbyt. V priebehu roka 2020 sa tu podarilo predať až 147 445 automobilov, čo predstavuje zhruba 30% z celosvetovej produkcie.

Ku celému problému sa už vyjadril aj CEO Tesly Elon Musk, ktorý čínsku stranu ubezpečil, že sa nemusí obávať žiadneho špehovania americkými úradmi. Pre automobilku by to bol riskantný krok, ktorý by ju mohol v konečnom dôsledku úplne zničiť.

Osobné údaje používateľov si preto Tesla ctí nadovšetko a zachádza s nimi len pre potreby použitia samotných vozidiel (napríklad na bezpečnú autonómnu jazdu). Napíšte nám do komentára, čo si o tom celom myslíte vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJCNBC
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.