Kalifornský startup Carbon 3D predstavil na konferencii TED prelomový 3D tlačový proces, ktorý je 25 až 100-krát rýchlejší ako tie, ktoré sú k dispozícii dnes. Technológia, ktorú spoločnosť nazvala Continuous Liquid Interface Production technology (CLIP), využíva proces fotopolymerizácie, teda kombináciu UV žiarenia a kyslíka na vytvrdzovanie fotocitlivej živice. Trochu to pripomína technológiu stereolitografie (SLA), no CLIP veľmi vybočuje z radu technológií, s ktorými sa možno bežne stretnúť.
Namiesto tlače objektu po vrstvách, čo je mimoriadne pomalý proces, CLIP využíva svetlo na vytvrdenie živice a kyslík ako inhibičné činidlo. Vytvorený objekt je potom oveľa pevnejší.
Tlačový materiál je v tekutom skupenstve v nádrži, kde dochádza k polymerizácii vplyvom svetla. Kyslík, ktorý polymerizácii bráni, sa používa na kontrolu nad tým, v ktorých vrstvách dochádza k polymerizácii. Vytlačený objekt sa postupne vyzdvihuje z nádoby.
Kyslík je schopný vytvoriť v živici „mŕtve zóny“ s veľkosťou niekoľko desiatok mikrónov. Do nádrže sa dostáva zospodu cez permeabilnú membránu. Z tradične mechanickej techniky 3D tlače sa tak stáva fotochemický proces. Výsledná tlač pripomína kultovú scénu z filmu Terminátor 2 – opätovné vytvorenie robota T-1000 po jeho roztavení.
Spoločnosti Carbon 3D sa už podarilo získať investíciu od Sequoia Capital a Silver Lake Kraftwerk vo výške 41 miliónov dolárov, takže v budúcnosti o nej zrejme ešte budeme počuť.
Zdroj: itnews.sk