Vesmírna agentúra NASA zverejnila jeden z najhlbších 3D preletov nášho vesmíru, aký sa jej kedy podarilo vytvoriť. Ako informuje BGR, experti zostavili špeciálnu vizualizáciu, na základe dát pochádzajúcich z výskumu Cosmic Evolution Early Release Science Survey (CEERS).

Uvedená časť výskumu sa zameriavala na malú časť rozšíreného Groth Strip, čo je oblasť nachádzajúca sa medzi súhvezdiami Veľkej medvedice a Boötes. Pôvodne sa na pozorovanie využíval Hubblov vesmírny teleskop, pričom ku skúmaniu dochádzalo v rokoch 2004 – 2005. Túto obrovskú oblasť vesmíru pokrýva viac ako 100 000 galaxií, pričom niektoré z nich uvidíte aj v samotnom prelete.

NASA konkrétne hovorí, že v rámci vizualizácie uvidíme približne 5 000 galaxií, pričom zdôrazňuje, že sa máme špeciálne zamerať na jej koniec. Tu sa totiž nachádza Maisieina galaxia, ktorá vedcov fascinuje najmä kvôli svojmu veku.

Podľa odhadov vznikla zhruba 390 miliónov rokov po Veľkom tresku, čo znamená, že dnes má asi 13,4 miliardy rokov.

Jedna z prvých galaxií, akú objavil teleskop Jamesa Webba

Maisieina galaxia je špecifická tým, že patrí medzi prvé jasné a extrémne vzdialené galaxie, ktoré sa podarilo zaznamenať za pomoci Webbovho teleskopu. Pred jeho štartom v roku 2021 bolo prakticky nemožné ju spozorovať.

Ak vás teda fascinuje vesmír a chcete si užiť nádherný prelet galaxiami, potrite si video nižšie, vďaka ktorému sa prenesiete do úplne iného „sveta“. Dúfajme, že si pre nás NASA v budúcnosti pripraví aj ďalšie takéto vizualizácie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  Video: Starship vybuchla po niekoľkých minútach letu. Elon Musk sa už vyjadril
Môže ťa zaujímať
- Reklama -