Umelá inteligencia je technológia, ktorá v posledných mesiacoch šokuje svet. Na trh prichádzajú stále nové produkty, ktoré môžu ľuďom zásadným spôsobom zjednodušiť život. Problém je však v tom, že umelá inteligencia sa môže dostať do rúk hackerom, podvodníkom, či iným kriminálnikom. A tu vie byť podľa portálu Bleepingcomputer poriadne nebezpečná.

Nedávno sme vás napríklad informovali o tom, ako AI dokáže napodobniť váš hlas a potom s ním zavolať vašim blízkym a pýtať si od nich peniaze. Rovnako sa nedávno objavili prípady, v rámci ktorých boli pomocou generatívnej umelej inteligencie upravené fotografie ľudí tak, aby sa na nich vyskytovala nahota. Hackeri následne s týmito fotkami vydierali tých, ktorých tvár sa na nich nachádza.

Dnes tu máme ďalší prípad, o ktorý sa postarala skupina výskumníkov z britských univerzít. Tej sa podarilo natrénovať model hlbokého učenia na to, aby počúval vašu klávesnicu.

Zo zvuku stláčania klávesov je následne schopný s 95 % presnosťou zistiť, čo presne píšete. AI na to stačí mikrofón vo vašom mobile, inteligentných hodinkách, alebo počítači.

Šokujúcu presnosť dosiahla aj cez aplikáciu Zoom

Výskumníci tiež na odpočúvanie vyskúšali populárnu aplikáciu Zoom, ktorá môže znížiť kvalitu zvuku. Umelá inteligencia sa, ale nedala a aj v tomto prípade dokázala zaznamenať presnosť písania na klávesnici až na strašidelnej úrovni 93 %.

Toto zistenie je v skutočnosti desivé, nakoľko pomocou AI je možné pomerne jednoduchým spôsobom zistiť čo presne píšete, aj keď vo svojom počítači nemáte žiaden vírus, alebo malware. Stačí, aby bolo infikované úplne iné, pokojne aj cudzie zariadenie vo vašom okolí.

Útočník tiež môže zistiť vaše prihlasovacie heslá, alebo odhaliť citlivé informácie, ktoré patria tretím stranám (napríklad rôzne vládne dokumenty). Následne sa dajú zneužívať so zlým úmyslom, napríklad na vydieranie.

Uvidíme, ako bude vývoj v tejto oblasti napredovať ďalej, no už teraz je jasné, že AI môže pomáhať, ale aj nepríjemne ubližovať. Je to dvojsečná zbraň, s ktorou treba pracovať veľmi opatrne.

Loopi Eco Case
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Táto umelá inteligencia je o 82 % presvedčivejšia než človek. Prístup k nej máte možno aj vy
Môže ťa zaujímať
- Reklama -