V posledných rokoch rastie znepokojenie zo sociálnych sietí ako Facebook či Instagram, ktoré, ako sa zdá, majú negatívny vplyv na psychiku ľudí, čo sa prejavuje obzvlášť u detí a mladistvých.

Aj to je dôvod, prečo eurokomisári Vestager a Breton otvorene varujú pred možnou závislosťou zo sociálnych sietí, ktorá môže byť dokonca porovnateľná s účinkami tvrdých drog. Veľa mladých ľudí trávi na týchto sieťach hodinky svojho voľného času a často sa od nich nevedia odlepiť. Téme sa venoval Engadget.

Závislosť na sociálnych sieťach môže byť spojená aj so závislosťou na mobilnom telefóne. Tá skutočne existuje a viac sme sa jej venovali v tomto článku. Späť však k téme.

EÚ začala vyšetrovať spoločnosť Meta a jej algoritmy

Europská komisia nedávno spustila vyšetrovanie zamerané na technologického giganta Meta, pretože sa obáva, že systémy sociálnych sietí Facebook a Instagram, vrátane ich algoritmov, môžu podnecovať závislosť a taktiež vytvárať takzvané „králičie nory“ pre používateľov.

Kompetentní majú obavy z toho, že práve dizajn apiek, ako aj spôsob ich fungovania, sú zamerané na to, aby zneužívali slabosti a neznalosť mladých ľudí a tým pádom spôsobovali návykové chovanie, ktoré je veľmi nebezpečné.

Taktiež sa skúma, ako Meta chráni súkromie a psychické zdravie mladistvých a ako sa obsah prispôsobuje rôznym vekovým kategóriám. Pokiaľ sa v tomto smere podarí objaviť pochybenia, existuje pravdepodobnosť, že sociálnym sieťam Facebook a Instagram bude v EÚ hroziť zánik, alebo zásadná zmena.

Mladiství môžu mať ťažší prístup na Facebook a Instagram

Facebook
Zdroj: Pexels / Anton / Meta (úprava redakcie)

Je možné, že EÚ zavedie napríklad prísnejšie pravidlá pre vekovú verifikáciu na sociálnych sieťach, aby mladiství neboli vystavení nevhodnému obsahu.

To môže viesť k zásadným zmenám v používaní týchto platforiem, kde by už nebolo možné spoliehať sa len na čestné prehlásenie o dosiahnutí veku 18 rokov.

V hre je napríklad verifikácia cez občianske preukazy podobne, ako to poznáme napríklad z rôznych apiek na stávkovanie.

Rovnako sa môže stať, že spoločnosť Meta bude musieť zmeniť, alebo prepracovať algoritmy zobrazovania príspevkov na Facebooku a Instagrame, čo môže mať negatívny dôsledok na jej podnikanie.

EÚ musí postupovať v tomto smere opatrne

Uvidíme, ako to celé dopadne. Sociálne siete sú objektívne považované za veľmi nebezpečné a ak má na nich človek vybudovanú závislosť, negatívnym spôsobom mu to môže ovplyvniť život.

Na druhej strane je to, ale súčasť moderného sveta a tak musí byť EÚ s akoukoľvek reguláciou mimoriadne opatrná. Práve na sociálnych sieťach sa môže takéto rozhodnutie otočiť priamo proti nej. Snáď sa to nestane.

Prečítajte si tiež  Vývojári virálnych apiek môžu kvôli novým pravidlám App Store zbankrotovať

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -