Európska komisia nedávno zaviedla clá na čínske elektromobily (EVs), no podľa agentúry Fitch Ratings nebudú mať tieto opatrenia výrazný dopad na trh v krátkodobom horizonte. Spomalenie predaja elektrických vozidiel v Európe totiž minimalizuje akýkoľvek bezprostredný účinok. Táto novinka sa tak javí ako pomerne nelogická.

Finch tiež upozorňuje na to, že celá situácia sa môže dramaticky zmeniť, ak Čína zareaguje podobnými opatreniami, ktoré by mohli zahrnúť aj iné typy vozidiel alebo priemyselné sektory v EÚ. Najviac by boli zasiahnuté nemecké automobilky, ktoré sú silne závislé od čínskeho trhu. Tieto opatrenia by mohli znížiť ich marže a schopnosť generovať zisk.

V roku 2023 čínske importy, vrátane európskych značiek vyrobených v Číne, medzi ktoré patrí Volvo, Polestar a Renault či Dacia, tvorili menej ako 4 % predajov elektromobilov v Európe. Tesla, SAIC a BYD boli hlavnými hráčmi na trhu. Očakáva sa, že SAIC a BYD budú čeliť clám vo výške 38,1 % a 17,4 %.

Nemci budú musieť znižovať svoje marže

BMW CarKey
Zdroj: Apple

Nemeckí výrobcovia predávajú v Číne približne 10 % svojich vozidiel. Ide prevažne o luxusné modely s vysokými maržami. Aj keď kupujúci v tomto segmente sú menej citliví na cenu, ďalšie clá by mohli byť absorbované priamo výrobcami, čo by znížilo ich marže.

Spoločné podniky (joint-ventures) nemeckých automobiliek v Číne, ktoré tvoria 20 % – 30 % ich predajov a taktiež by mohli byť novými clami ovplyvnené (To zvyšuje celkovú predajnú expozíciu nemeckých automobiliek Číne na 30 % – 40 %). Zvýšené napätie by mohlo zmeniť preferencie čínskych spotrebiteľov k domácim značkám.

Čínske značky investujú do lokalizácie výroby v Európe. BYD stavia továreň v Maďarsku, Chery podpísal zmluvu v Španielsku a ďalší výrobcovia skúmajú svoje možnosti v Turecku či Taliansku. Aj keď budú čeliť vyšším nákladom, tieto predaje budú stále výnosnejšie ako na čínskom trhu.

Ak sa napätie nezmierni, konkurencia na európskom trhu s elektromobilmi sa v strednodobom horizonte ešte zvýši. Ako bude reagovať trh a či sa nemeckým výrobcom podarí udržať svoju pozíciu, ukáže až čas.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Tesla sa chystá importovať do Európy najlacnejší Model 3 a Model Y z Číny. Vznikajú z toho obavy
Môže ťa zaujímať
- Reklama -