Keď spoločnosť Apple začala na základe usmernení zákona o digitálnych trhoch (DMA) na území EÚ povoľovať na platforme iOS alternatívne obchody s aplikáciami v Európskej únii, došlo k nečakanému kroku, ktorý zarazil technologický priemysel. Spoločnosť totiž počas toho z ničoho nič zrušila vývojársky účet spoločnosti Epic Games vo Švédsku.

Ako informuje agentúra Reuters, išlo o tak zásadný krok, že upútal pozornosť Európskej komisie (EK), ktorá sa rozhodla, že celý prípad prešetrí. Rozhodnutie spoločnosti Apple sa jej totiž nezdá celkom správne. Ako uviedol hovorca EK, spoločnosť Apple bude musieť v rámci prebiehajúceho vyšetrovania DMA poskytnúť podrobné vysvetlenie zablokovania účtu spoločnosti Epic Games.

Zaujímavé je, že vzťahy medzi spoločnosťami Apple a Epic Games boli v minulosti nadštandardne dobré. Obe firmy úzko spolupracovali najmä v súvislosti s vývojom a predstavením technológie Unreal Engine 3 na iOS v roku 2010. Práve tá zásadným spôsobom ovplyvnila vývoj mobilných hier, pričom spoločnosť Apple dokonca prizvala Epic Games na pódium pri predstavovaní a prezentácii nových iPhonov.

Spoločnosť Epic Games pokračovala vo vývoji populárnych herných titulov pre iOS vrátane série Infinity Blade, ktoré sa vyznačovali mimoriadne kvalitnou grafikou a dokonca aj titulov, ktoré vznikli exkluzívne pre platformu Apple Arcade. Partnerstvo však netrvalo večne a zásadne sa narušilo kvôli hre Fortnite, ktorá sa stala stredobodom obrovského súdneho sporu medzi oboma spoločnosťami.

Konflikt sa po prvýkrát objavil ešte v roku 2020, keď spoločnosť Apple vylúčila hru Fortnite z obchodu App Store pre porušenie pravidiel App Store, ktoré sa týkali platobných systémov. To vyvolalo právny spor, ktorý zvýraznil napätie okolo politík obchodu s aplikáciami a kontroly nad platbami za aplikácie s vysokými 15 % / 30 % províziami. Celé to vyvrcholilo až rozhodnutím amerického súdu, ktorý sa postavil na stranu spoločnosti Apple.

Najnovšie vyšetrovanie Európskej únie v súvislosti so zrušením vývojárskeho účtu Epic Games ukáže, či spoločnosť Apple konala v súlade so zákonom a tiež so svojimi vlastnými predpismi, ktoré Epic Games podľa všetkého bližšie nešpecifikovaným spôsobom porušil. Aj keď sa teda zdalo, že medzi oboma spoločnosťami po ukončení dlhotrvajúceho súdneho sporu zavládol pokoj, zrejme to bola iba mylná predstava. Uvidíme, ako to celé dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Zuckerberg sa smeje Apple do tváre: Z Facebooku sa stane "App Store" pre iPhone
Môže ťa zaujímať
- Reklama -