Toto sa Markovi Zuckerbergovi páčiť nebude. Ako informuje portál News, spoločnosť Meta Ireland, ktorá prevádzkuje sociálne Facebook a Instagram na území Európy dostala šialene vysokú pokutu od Európskej únie.

Konkrétne šlo o čiastku vo výške až 413 miliónov amerických dolárov, čo bolo v čase písania tohto článku necelých 392 miliónov eur. Dôvodom pokuty je porušenie pravidiel Európskej únie (EÚ) o ochrane osobných údajov používateľov. Vo svojom oficiálnom vyhlásení to uviedla írska Komisia pre ochranu údajov (DPC).

Je zaujímavé, že DPC pokutovala spoločnosť Meta Platforms Ireland Limited hneď dvakrát. V prvom prípade vo výške 210 miliónov eur za Facebook a v druhom prípade vo výške 180 miliónov eur za sociálnu sieť Instagram.

Aby toho nebolo málo, technologický gigant stojaci za týmito sociálnymi sieťami dostal povinnosť, aby do troch mesiacov uviedol svoje operácie spracovania osobných údajov do súladu s pravidlami Európskej únie. V opačnom prípade mu hrozia ďalšie nepríjemné problémy a pravdepodobne aj vysoké pokuty.

(Reklama) Ak hľadáte kvalitné kryty pre iPhone 14 / iPhone 14 Plus / iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max kúpite na Loopi.sk. Tovar je expedovaný do 24 hodín a zaplatiť zaň môžete rýchlo a pohodlne cez Apple Pay.

Všetko to začalo už v roku 2018

Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Facebook
Zdroj: Hypebeast

Tento prípad pri tom nie je žiadnou veľkou novinkou. Spoločnosť Meta Ireland začala byť vyšetrovaná už od roku 2018 po tom, čo niektorí používatelia nemohli pokračovať v používaní služieb bez toho, aby súhlasili s ich podmienkami. EÚ to považovala za vynútený súhlas a to bolo v rozpore s nariadením o ochrane údajov (GDPR), ktorý nadobudol platnosť 25. mája 2018.

Aby toho nebolo málo, povaha a rozsah spracúvania údajov vykonávaného na základe podmienok služby (Facebooku a Instagramu) vraj neboli dostatočne transparentné, čo taktiež porušovalo pravidlá zákonu o GDPR.

Spoločnosť Meta však uviedla, že sa voči týmto pokutám pokúsi odvolať. Samotný prípad, ktorý sa tiahne uť piatym rok možno bude pokračovať aj ďalej. Uvidíme, ako rozhodne súd.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slovákom chcú ukradnúť Facebook a Instagram. Nenachytajte sa aj vy
Môže ťa zaujímať
- Reklama -