Internet je miesto, prostredníctvom ktorého sa denne prenáša kvantum najrôznejších informácií. Dôležité je však často to, aby si ich okrem odosielateľa a prijímateľa nemal možnosť prečítať nikto iný. No a presne nad tým sa zamyslela spoločnosť Meta, ktorá podľa portálu Techcrunch výrazne vylepší svoj Messenger, ktorý je súčasťou Facebooku.

Sociálna sieť Facebook chce týmto spôsobom eliminovať možné problémy, ktoré súvisia s narušením bezpečnosti používateľov. Urobí to prostredníctvom plošného zavedenia end-to-end šifrovania, ktoré by malo byť konečne dostupné pre všetky chaty. Ľudia si vďaka tomu nebudú musieť vymieňať iba „tajné konverzácie“ (v rámci ktorých sa zachovával princíp end-to-end šifrovania).

Podľa dnešných zistení by malo byť end-to-end šifrovanie dostupné do konca roka 2024, no o presnom dátume, alebo mesiaci zavedenia do praxe zatiaľ reč nepadla. Pravdepodobne ho v tejto chvíli nepoznajú ani v spoločnosti Meta.

Ide však o obrovskú zmenu, ktorý veľmi zasiahne do celej platformy. Nemôžeme sa preto čudovať, že ju musí Meta najskôr dostatočne dobre otestovať a vyladiť, aby eliminovala všetky možné problémy.

Prečo je o end-to-end šifrovanie taký záujem

A ako vlastne end-to-end šiforvanie funguje? Odpoveď je jednoduchá. Správy, ktoré si týmto spôsobom odošlete sa ukladajú len na zariadení príjemcu, alebo odosielateľa. Nemôže ich teda čítať nikto iný, dokonca ani správca serverov v spoločnosti Meta. Namiesto textu uvidí len veľmi neurčitý kód, z ktorého sa nedá absolútne nič vydedukovať.

Messenger sa týmto spôsobom dostane na úroveň iných platforiem, ako napríklad aplikácie WhatsApp, alebo dokonca iMessage od spoločnosti Apple.

Pokiaľ si teda budete chcieť s niekym vymieňať citlivé správy, aj cez Messenger môžete mať istotu zvýšenej bezpečnosti. Vždy ale dbajte na tom, že odosielanie hesiel, alebo bankových údajov vrátane rôznych čísiel z kreditných / debetných kariet sa v žiadnom prípade neodporúča. V prípade zneužitia môžu spôsobiť obrovské škody.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Meta mení konkurenčnú taktiku pre virtuálnu realitu. Aké má plány?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -