Najväčšia sociálna sieť na svete v tichosti oslávila 20. výročie svojho vzniku. Pre azda najznámejšiu platformu sociálnych médií, ktorú založil na hardvarskom internáte vtedy iba 19-ročný Mark Zuckerberg to predstavuje významný míľnik.

Ako píše server NBCnews, pôvodná doména ani nebola Facebook.com, ale Thefacebook.com a slúžila pre študentov Harvardu. Pomerne rýchlo sa však rozšírila aj na ďalšie univerzity a dnes je súčasťou ďalších sociálnych sietí, ako napríklad Instagram a WhatsApp, ktoré spadajú pod Zuckerbergove „impérium“ s názvom Meta. Hodnota tejto spoločnosti dnes predstavuje viac, ako jeden bilión amerických dolárov.

Hoci samotný Facebook pred dvadsiatimi rokmi začínal veľmi skromne, časom sa vyvinul na giganta so ziskom 39 miliárd dolárov za rok 2023 a 3,07 miliardami používateľmi mesačne. Sociálna sieť však nemala ľahkú cestu a prežila si aj poriadnu vlnu kontroverzií či právnych sporov. Pamätníci si spomenú na žalobu dvojčat Winklevossovcov, podľa ktorých Mark Zuckerberg ukradol ich nápad. Tento príbeh si môžete pozrieť v známom filme Sociálna sieť.

Zaujímavé je, že hoci má Facebook už 20 rokov, moderovanie obsahu je pretrvávajúcim problémom. Dnes už je, ale za týmto účelom zriadená dozorná rada. Jej úlohou je prijímať záväzné rozhodnutia o sporných otázkach.

Facebook si počas svojej cesty prešiel obrovskými kauzami

facebook
Zdroj: Unsplash / Mariia Shalabaieva

Facebook tiež čelil kritike za svoje postupy pri spracúvaní údajov, najmä v prípade škandálu s psychologickými experimentmi v roku 2012 a kontroverzie okolo získavania údajov spoločnosťou Cambridge Analytica v roku 2018. Platforma bola zapletená aj do závažných globálnych problémov vrátane obvinení z uľahčovania nenávistných prejavov, ktoré prispeli ku genocíde v Mjanmarsku.

Mark Zuckerberg sa preto niekoľkokrát objavil pred Kongresom, aby sa vyjadril k rôznym problémom, od zasahovania do volieb zo strany Ruska až po protimonopolné otázky.

Napriek týmto výzvam však sociálna sieť Facebook spojila milióny ľudí na celom svete, rozvíja komunity a podporuje ciele. Na prahu tretieho desaťročia svojej existencie zostáva táto platforma kľúčovou, aj keď trochu spornou súčasťou digitálneho prostredia. Uvidíme, ako sa to celé bude vyvíjať ďalej.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Základný iPhone 15 uprednostníte pred modelom Pro. Dostane zásadné vylepšenia
Môže ťa zaujímať
- Reklama -