História umelej inteligencie

Svoje korene má AI už v 50. rokoch 20. storočia. Prvýkrát bol tento termín spomenutý v roku 1956 na konferencii, kto sa konala na Dartmouth College. Išlo o prvé myšlienky a koncepty spojené s vytvorením strojov, ktoré by mohli simulovať ľudské myslenie. 

V 70. rokoch boli vytvorené prvé AI systémy, ktoré vedeli rozpoznať text, reč. Vedeli dokonca hrať aj šach, v ktorom sa postupne zdokonaľovali. V 80. sa už AI stala komerčne dostupnou a začala sa používať v bankách, medicíne či výrobe.

Umelá inteligencia v súčasnosti

Dnes sa používa AI v množstvách nástrojov a programov. Dokonca aj samostatný Google vyhľadávač funguje na princípe umelej inteligencie, ktorá pomáha nájsť obsah, ktorý daný človek vyhľadáva. 

S rastúcou dôležitosťou internetu na doma sa AI stáva kľúčovou aj v oblasti personalizácie obsahu, online obchodu a efektívneho využívania internetových služieb. Algoritmy AI sa využívajú na prispôsobenie obsahu podľa individuálnych preferencií, čím sa zvyšuje celková spokojnosť užívateľov.

Používa sa však aj v lietadlách, vojenských technológiách, hrách alebo aj developmente. Dalo by sa povedať, že AI sa dá využiť v akejkoľvek firme, pokiaľ má dostatok prostriedkov pre tvorbu vlastného algoritmu alebo vhodný produkt.

Pre širokú verejnosť prišla v novembri 2022 na scénu umelá inteligencia ChatGPT od spoločnosti OpenAI, ktorá dokáže generovať zložité a komplexné texty podľa zadania a následne ich podľa potrieb zadávateľa upravovať. Populárnym je aj DALL-E 2, ktorý je schopný generovať kreatívne a jedinečné vizuálne materiály, ako sú ilustrácie, obrázky alebo návrhy, na základe textových popisov. 

Umelá inteligencia
Zdroj: bigstock.com

Aká je budúcnosť umelej inteligencie

Doprava

Pokiaľ bude umelá inteligencia rásť takým rýchlym tempom ako doteraz, môžeme sa v dopravnom priemysle dočkať nárastu autonómnych vozidiel či organizáciou prepravy prostredníctvom AI. 

Zdravotníctvo

Umelá inteligencia môže prijímať obrovské množstvo medicínskych údajov a vďaka tomu dokáže v budúcnosti diagnostikovať a predvídať choroby. Pomocou algoritmov a rýchleho strojového učenia sa tiež zrýchľuje aj celý proces vytvárania nových liekov. Práve kombinácia umelej inteligencie s biotechnológiami môže otvoriť nové možnosti pre vývoj nových liekov či liečebných postupov.

Výroba

Umelej inteligencii sa priraďuje stále viac úloh v priemyselných odvetviach, od výroby po logistiku až po údržbu. Očakáva sa, že automatizácia a optimalizácia procesov pomocou AI prinesie efektívnejšiu výrobu a lepšie riadenie zložitých systémov.

Armáda

Umelá inteligencia bude častejšie používaná aj v armáde. Využiť ju môžu napríklad na simuláciu výcvikov, analyzovanie dát či identifikáciu a predchádzanie kybernetickým hrozbám. Použitá môže byť aj pri pri letectve, dobrým príkladom sú bezpilotné lietadlá, ktoré môžu byť nasadené na prieskum a monitorovanie územia či dokonca aj vojenské operácie.

Prečítajte si tiež  WhatsApp prichádza s užitočnou novinkou. Takto ju môžete používať
Môže ťa zaujímať
- Reklama -