Po tom, čo zakladateľ Apple v roku 1985 nečakane opustil svoje „dieťa“ (niektoré zdroje uvádzajú, že odišiel, iné, že bol prepustený), Steve Jobs na nič nečakal a rýchlo si založil novú spoločnosť s ikonickým názvom NeXT.

Jeho víziou bolo vytvoriť počítače pre vysoké školy a výskumné inštitúcie, ktoré by ponúkali unikátnu technologickú výbavu. Pre Jobsove ambície však potreboval skvelý tím, a preto si so sebou z Apple priviedol viacero kľúčových odborníkov, ktorí mu pomohli položiť základ ambiciózneho projektu.

Apple zažaloval NeXT a Jobsa. Problémom bola aj cena 

NeXT
Zdroj: NeXT

Hoci bola spoločnosť NeXT prezentovaná s veľkým entuziazmom, jej cesta nebola bezproblémová. Hneď na jej začiatku podala spoločnosť Apple na Jobsa žalobu za údajné zneužitie firemných informácií, čo celú situáciu značne skomplikovalo.

Konflikty sa nakoniec urovnali, a Jobs sa zaviazal, že nová spoločnosť sa nebude priamo púšťať do konkurenčného boja s Apple. Takto sa však jeho projekt nezastavil, práve naopak, v pomerne krátkom čase prekvapil trh špičkovým zariadením v podobe čierneho počítača s dizajnom dokonalej kocky, známeho ako NeXT Computer.

NeXT Computer: Revolučný, ale komerčne neúspešný

Keď bol v roku 1988 predstavený NeXT Computer, bola to veľká udalosť. Kompaktná čierna „kocka“ so špičkovými parametrami a operačným systémom NeXTSTEP bola niečo, čo vtedajší trh ešte nepoznal.

Tento počítač bežal na procesore Motorola 68030, obsahoval digitálny procesor a magneto-optickú jednotku. Navyše, softvérové prostredie NeXTSTEP ponúkalo používateľsky príjemné rozhranie a založenie na systéme UNIX, čo predstavovalo významnú novinku.

Bohužiaľ, napriek tomuto technologickému pokroku sa NeXT neujal a nedosiahol očakávaný predajný úspech. Dôvodom bola aj cena na úrovni 6 500 $, ktorá sa v roku 1988 rovnala na dnešné peniaze približne sume 17 000 $. Celkom pochopiteľne tak išlo o zariadenie, ktoré si zďaleka nemohol dovoliť každý. Na strane druhej, v roku 1988 boli osobné počítače ešte relatívne v plienkach a nešlo o tak dostupnú technológiou, akou sú dnes.

Jobs investoval 7 miliónov dolárov do firmy NeXT, no nestačilo to

Aby NeXT mohol pokračovať, potreboval značné finančné prostriedky. Jobs investoval do projektu svojich sedem miliónov dolárov, no ešte potreboval ďalšie financie.

Odpoveď prišla od H. Rossa Perota, známeho investora, ktorý Jobsovi poskytol 20 miliónov dolárov. Táto podpora mu umožnila ďalšie investície a dokonca priniesla uznanie pre projekt.

Perot totiž sám uviedol, že NeXT je pre neho najnižšie riziko spomedzi všetkých startupov, ktoré videl za posledných 25 rokov.

Prečítajte si tiež  Z počtu predplatiteľov všetkých služieb, ktoré ponúka spoločnosť Apple vám padne sánka

Prechod od hardvéru k softvéru

Keď sa však ukázalo, že trh neprijal hardvér NeXT podľa očakávaní, Jobs sa rozhodol pre významný krok. V roku 1993 spoločnosť ukončila výrobu hardvéru a sústredila sa výhradne na softvér.

NeXTSTEP, ich operačný systém, začal nachádzať uplatnenie hlavne vo finančných a korporátnych odvetviach, ktoré mali vysoké nároky na spoľahlivosť a bezpečnosť. Táto zmena však pre NeXT priniesla nový smer a príležitosti, ako prežiť aj bez predaja hardvérových zariadení.

Apple kúpil NeXT aj s Jobsom. Na týchto počítačoch vznikol internet

iMac G3
Zdroj: Apple

Kľúčový zlom nastal v roku 1996, keď Apple oznámil akvizíciu spoločnosti NeXT za 429 miliónov dolárov. Tento krok bol nielen návratom Jobsa do Apple, ale znamenal aj zásadné prepojenie technológií oboch týchto firiem.

NeXTSTEP, ktorý sa stal základom pre moderný operačný systém Mac OS X, priniesol nové možnosti pre platformu počítačov Mac. Zaujímavým faktom je, že na NeXT počítači Tim Berners-Lee vytvoril World Wide Web – revolúciu, ktorá ovplyvnila celý svet!

Odkaz spoločnosti NeXT prežil do dnes, aj keď firma zanikla 

Zdroj: Unsplash / Taan Huyn (úprava redakcie)

Aj keď sa NeXT ako hardvérový výrobca nepresadil, jeho dedičstvo žije v macOS a iOS do dnešných dní. Hoci bol teda NeXT mnohými odborníkmi považovaný za komerčný neúspech, jeho vplyv a technologické inovácie prežili a dokonca mali významný vplyv na vývoj celého technologického sektora.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -