Aj keď to medzi ľuďmi nie je moc známe, slovenský Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb na svojom oficiálnom webe často prináša podrobný prehľad o tom, ktorý slovenský operátor má najvýhodnejšie ponuky. Slováci si na základe toho môžu vybrať spoločnosť, ktorá im bude najviac vyhovovať a pri ktorej budú platiť najmenej.

Analýza sa vykonáva raz za štvrťrok, pričom sa spolieha na kritéria produktových košov (definovaných BERECom a uplatnených v štúdiách spoločnosti Empirica). Dokopy ich je dvanásť a úradníci sa snažia ku jednotlivým košom prideľovať najvýhodnejšie ponuky mobilných operátorov.

Samotné produktové koše mobilných operátorov sú podľa slovenského regulačného úradu definované buď čisto ako dátové služby alebo kombinácia dátových a hlasových služieb. Úrad analyzuje ceny na základe mesačných (30 dňových) ponúk.

Ak sú ceny niektorých produktov platné len na štyri týždne (28 dní), úrad ich v tabuľke, ktorú uvidíte nižšie, alikvotne zvýšil o cenu za 2 dni.

Produktové koše, na základe ktorých prebieha analýza:

 1. kôš = 1 GB dát bez volaní
 2. kôš = 5 GB dát bez volaní
 3. kôš = 10 GB dát bez volaní
 4. kôš = 20 GB dát bez volaní
 5. kôš = 50 GB dát bez volaní
 6. kôš = 1 GB dát plus 30 volaní (50 minút)
 7. kôš = 5 GB dát plus 30 volaní (50 minút)
 8. kôš = 10 GB dát plus 100 volaní (188 minút)
 9. kôš = 20 GB dát plus 30 volaní (50 minút)
 10. kôš = 20 GB dát plus 300 volaní (577 minút)
 11. kôš = 50 GB dát plus 100 volaní (188 minút)
 12. kôš = 50 GB dát plus 300 volaní (577 minút)

Ako môžete vidieť, samotné koše zodpovedajú ponukám, ktoré využívajú mnohí z nás. Zároveň si môžete všimnúť, že okrem dát je k dispozícii aj počet volaní, ktorý však nezodpovedá počtu prevolaných minút. Tých je podstatne viac a sú uvedené v zátvorke.

Taktiež treba zdôrazniť, že niektoré koše boli v októbri 2023 prepracované, aby lepšie vyhovovali ponukám operátorov. Viac uvidíte v tabuľke nižšie, kde si treba dať pozor na už vyradené koše. No a ako to dopadlo?

Ktorý slovenský mobilný operátor je najvýhodnejší?

Zdroj: Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií (snímka obrazovky)
Zdroj: Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií (snímka obrazovky)

Vyššie uvedená štatistika prináša pomerne jasného víťaza a odhaľuje, že ponuky niektorých slovenských operátorov nemusia byť také výhodné, ako ste si mysleli.

Spoločnosť Orange Slovensko získala v tomto porovnaní celkovo len dve víťazstvá. Za ňou sa však opäť podarilo umiestniť ešte spoločnosti Slovak Telekom, ktorá si uchmatla len jeden jediný produktový kôš. Tak ako v predošlom porovnaní, aj teraz sa oň delí so spoločnosťou Orange Slovensko.

Prečítajte si tiež  Petr Mára rozbalil Apple Mask. Toto rúško navrhlo a vyrobilo Apple pre svojich zamestnancov

Výrazne lepšie druhé miesto získal operátor 4ka (SWAN), ktorý v porovnaní dokázal získať až päť produktových košov. Treba zdôrazniť, že 4ka má v porovnaní s ostatnými cenovo najvýhodnejšie mobilné dáta.

Korunu víťaza však znova získal operátor O2 Slovensko, ktorý dokázal obsadiť až sedem produktových košov. Tento operátor má nielen výhodné mobilné dáta, ale aj volania. Tak pre ktorú telekomunikačnú spoločnosť sa rozhodnete vy?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -