Európska únia sa už dlhodobo snaží o výrazné zníženie emisií oxidu uhličitého a dosiahnutie ambicióznych klimatických cieľov do roku 2030. Jedným z kľúčových krokov je reforma energetických daní, ktorá má zvýšiť sadzby na fosílne palivá a tým motivovať občanov a podniky k prechodu na ekologickejšie zdroje energie, napríklad na elektrické vozidlá.
Avšak, nové návrhy zákona ukazujú, že členské štáty majú vážne obavy z ekonomických dopadov týchto daní na svojich občanov. Dokument získaný portálom POLITICO odhaľuje, že EÚ zvažuje sedemročné prechodné obdobie na zavedenie nových daňových sadzieb, ako aj výnimky pre rybárske lode a lety do a z ostrovných štátov. Tieto zmeny sú reakciou na legitímne obavy členských štátov, ktoré vedú rokovania pod belgickým predsedníctvom.
Mnohé krajiny sa obávajú, že nové „ekologické“ dane zvýšia náklady domácností či podnikov
Odklady a výnimky sú zavedené z dôvodu obáv z rastúcich cien energií, čo by mohlo zvýšiť životné náklady pre domácnosti a podniky.
Zvlášť kriticky sa k reforme stavajú poľnohospodári a motoristi, ktorí už teraz protestujú proti vysokým nákladom na energie a palivá.
Leteckí dopravcovia navyše upozorňujú, že vyššie dane z leteckých palív by mohli vážne poškodiť sektor, pretože ten sa stále zotavuje z pandémie Covid-19.
Cieľom reformy je do roku 2030 znížiť emisie uhlíka o viac ako 50 %
Samotná daňová reforma bola pi prvýkrát predstavená ešte v roku 2021, pričom jej cieľom bolo znížiť emisie uhlíka do roku 2030 až o 55 %.
Klimatickí aktivisti varujú, že vyššie uvedené kompromisy, vrátane sedemročného prechodného obdobia oslabujú pôvodné ciele reformy. Podľa nich každý kompromis bude otvárať možnosti pre vznik výnimiek a medzier.
Európska komisia zatiaľ nekomentuje prebiehajúce rokovania, no obhajuje svoj návrh s tým, že podporuje cieľ znížiť spotrebu znečisťujúcich zdrojov energie a podporovať ekologickejšie alternatívy. Napriek snahe nájsť kompromis, je zrejmé, že reforma energetických daní zostane výzvou aj pre ďalšie politické vedenie po nadchádzajúcich európskych voľbách.
V roku 2015 EÚ taktiež narazila na silnú politickú opozíciu
Nakoniec sa dá ešte skonštatovať, že v tomto prípade nejde o prvé úsilie o reformu energetických daní, ktoré narazilo na silnú politickú opozíciu.
V roku 2015 musela EÚ ustúpiť od navrhovanej revízie celoblokových pravidiel po tom, čo hlavné mestá EÚ nedosiahli dohodu počas štyroch rokov rozhovorov. Uvidíme, ako to dopadne v tomto prípade.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.