Hoci sa to týka platformy Windows, predpokladáme, že väčšina z našich čitateľov začínala práve na tomto operačnom systéme. No a ak Solitaire nehral každý, tak ho všetci určite veľmi dobre poznajú. Táto legenda prišla ako súčasť systému Windows 3.0. Bolo to 22. mája 1990. Teraz oslavuje 30. narodeniny.

Legendárny Solitaire má už 30. rokov

Predpokladáme, že sa aj medzi vami nájdu takí, ktorí si namiesto práce v kancelárii, občas potajomky otvoria Solitaire. Jedná sa o návykovú záležitosť, ktorú môžete hrať celé hodiny. No a aj keď ide o logickú hru, v skutočnosti bol jej pôvodný účel úplne iný. V Microsofte chceli používateľov naučiť pracovať s myšou. Práve pri presúvaní kariet využívame funkciu drag-and-drop. Dnes sa jedná o jednu z nahranejších hier na svete, aj napriek „primitívnemu“ grafickému zobrazeniu.

Aj keď jej podpora skončila ešte v roku 2015 (Windows 8), neskôr sa vrátila v novšej verzii, Windows 10. Nakoľko bola teda súčasťou skoro každej verzie operačného systému, dostala sa do viac ako miliardy počítačov po celom svete. Len tak pre predstavu, aj v roku 2020 si ju každý mesiac zahrá približne 35 miliónov hráčov. Každý deň sa potom odohrá zhruba 100 miliónov „ťahov“ vo viac ako 200 krajinách sveta. Solitaire je dostupný v 65 jazykoch.

Legendárny Solitaire má už 30. rokov. Stiahnuť si ho môžete aj do telefónu.
Legendárny Solitaire má už 30. rokov. Stiahnuť si ho môžete aj do telefónu.

Režim pre oklamanie šéfa

O hru sa postaral pred tridsiatimi rokmi stážista v Microsofte, Wes Cherry. Zaujímavosťou je, že sem pridal aj špeciálny mód, pomocou ktorého ste mohli „oklamať“ šéfa. Jeho názov bol „Boss Mode“ a celú hru premenil do jednoduchých tabuliek, ktoré navodzovali dojem, že osoba za počítačom tvrdo pracuje. Tento nápad sa však nepáčil samotnému Microsoftu, ktorí Wesovú iniciatívu zatrhol a nechal hru vydať bez tohto režimu. Kto vie, koľko by to zachránilo pracovných miest…

Aj keď možno dnes už nepoužívate Windows, obľúbený Solitaire rozbehnete napríklad aj na iPhone, Androide alebo vo webovom prehliadači. Koľko hodín pri hre denne strávite vy? Priznajte sa 😀

Legendárny Solitaire má už 30. rokov. Stiahnuť si ho môžete aj do telefónu.
Legendárny Solitaire má už 30. rokov. Stiahnuť si ho môžete aj do telefónu.
Prečítajte si tiež  Windows 95 na Samsung Gear Live? Žiaden problém!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.