V súvislosti s nedávnym ničivým zemetrasením v Turecku, ktoré si vyžiadalo viac ako 40 000 obetí sa v médiach začína takmer každý deň hovoriť o tom, ako boli v rôznych častiach sveta zaznamenaní iné silné zemetrasenia s vysokou magnitúdou. Za uplynulých niekoľko dní to bolo napríklad v Rumunsku, na Novom Zélande a najnovšie aj na Filipínach. A hoci boli otrasy zeme pomerne silné, zemetrasenie nespôsobilo žiadne vážne zranenia alebo škody na majetku.

Ak sa pýtate, ako je to možné, odpoveď je jednoduchá. Zemetrasenie je totiž jav, ktorý sa na našej planéte vyskytuje prakticky každý jeden deň a nie sú ich jednotky ani desiatky ale rovno stovky! Napríklad dnes (15. februára 2023) bolo zaznamenaných viac ako 400 zemetrasení, pričom až 67 z nich malo magnitúdu viac, ako 4 a najsilnejšie otrasy dosiahli magnitúdu 6,1.

Dôležité je však zdôrazniť, že epicentrum väčšiny z týchto zemetrasení sa nevyskytovalo v obytných zónach. Rovnako tak platí, že aj keď zem ročne zasiahne niekoľko miliónov zemetrasení, tak len malú časť z nich – zhruba 30 000, je možné zaznamenať zmyslami človeka. No a kde sa dajú sledovať?

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

Na internete dnes nájdete viacero stránok, ktoré podrobne monitorujú seizmickú aktivitu. Jednu výbornú mapu zemetrasení nájdete aj po kliknutí na tento odkaz. Môžete si na nej nastaviť deň či magnitúdu a nižšie uvidíte ďalšie podrobnosti. Ak teda chcete trochu viac skúmať zemetrasenia a ich denný výskyt, toto je pravdepodobne jedno z najlepších miest kde začať.

Mapa zemetrasení
Zdroj: Allatra.tv

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Androidy varovali ľudí pred zemetrasením na východe Slovenska. Dokáže to aj iPhone?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -