Ako technologických nadšencov nás zaujalo posledné riešenie palubnej dosky z dieľne automobilky Mercedes-Benz, ktorá posunula využiteľnosť obrovských displejov na celkom novú úroveň.

Vo svojom novom elektromobile s označením EQS ponúka takzvaný MBUX Hyperscreen, ktorý nahrádza všetky ovládacie prvky vo vozidle. Nie je to však zadarmo.

Ak si kúpite základný model EQS 450+, už tak získate veľmi zaujímavý stroj, za 113 970 €. K dispozícii budete mať výkon 245 kW (333 k), dojazd na úrovni 742 km a v neposlednom rade aj interiér plný najrôznejších komfortných technológií, ktorý môžete poznať z najnovšieho Mercedesu triedy S.

Takto vyzerá interiér „základnej“ verzie EQS 450+ bez systému MBUX Hyperscreen (zdroj: Mercedes)

Mercedes EQS sa ale preslávil najmä vďaka svojmu obrovskému panelu, ktorý je dotykový a skladá sa z dvoch (spolu s budíkmi z troch) displejov, tiahnúcimi sa od šoférovho výduchu klimatizácie až po ten spolujazdcov.

Efekt, ktorý týmto riešením vzniká pripomína skôr netradičný koncept ako sériové vozidlo. Aj preto je Hyperscreen len za príplatok a jeho cena zabolí peňaženky aj zámožných majiteľov drahých Mercedesov.

Uhlopriečka displeja je až 141 cm (zdroj: Mercedes)

Celá šírka panelu je až 141 cm a sklo bolo tvarované pri teplote 650°C. Aby bol zážitok z používania čo najvyšší, vo vnútri sa nachádza výkonný procesor zabezpečujúci plynulý chod a animácie či 12 vibračných motorčekov pre dokonalú haptickú odozvu pri každom dotyku na displej. Fungovať to bude rovnako, ako váš iPhone alebo Trackpad na MacBooku.

MBUX Hyperscreen stojí o trochu menej než Dacia Sandero 

Takto vyzerá prepracovaná palubná doska plná displejov (zdroj: Mercedes)

Ako sme už napísali na začiatku, súčasťou základného modelu EQS 450+ je interiér s jednou centrálnou obrazovkou, ktorú môžete poznať aj z najnovšej triedy S.

Pokiaľ chcete Hyperscreen, pripravte si 8 640 €. Táto čiastka je takmer rovnaká, ako základná cena Dacie Sandero v tej najnižšej výbave. Výrobca ju ponúka od 8 900 €!

Príplatok za túto výbavu je ďaleko viac ako osem tisíc eur! (zdroj: Mercedes)
Skoro rovnakú sumu stojí základná Dacia Sandero (zdroj: Dacia)

Len s týmto jedným príplatkom sa cena základnej verzie EQS 450+ zvýši na 122 000 €, pričom sme nepočítali s množstvom ďalších prvkov a technológií, ktoré si chce potencionálny majiteľ takto luxusného auta určite doobjednať.

Perfektne vybavené verzie so slabším elektromotorom budú teda hravo atakovať čiastku 150 00 €, pričom výkonnejší EQS 580 4MATIC prekročí aj 170 000 €.

Hyperscreen je v cene v prípade kúpy drahšej verzie EQS 580 4MATIC, ktorá začína na čiastke 140 000 € (zdroj: Mercedes)

Ten má len tak mimochodom Hyperscreen už v základnej výbave, no cena začína až na 140 856 €. Zákazník sa však môže tešiť z výkonnejšieho 385 kW (523 k) elektromotora, dojazdu na úrovni 670 km či pohonu všetkých štyroch kolies.

Prečítajte si tiež  Jeden z najdôležitejších ľudí v Apple rezignoval. Nechcelo sa mu chodiť do práce
Mercedes nám s niekoľkoročným predstihom ukázal, ako bude vyzerať budúcnosť interiérov v automobilovom priemysle! (zdroj: Mercedes)

Brali by ste podobný príplatok, alebo vás vôbec neláka? Napíšte nám do komentára!

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -