Niektorí vodiči jazdia ako blázni a tak je použitie pevných radarov na frekventovaných úsekoch vcelku pochopiteľné. Existuje, ale miesto, kde je to už trochu pritiahnuté za vlasy. V českom Kolíne a dvoch susedných obciach sa totiž nachádzajú systémy merania rýchlosti s takou presnosťou, že dokážu zaznamenať aj minimálne prekročenie rýchlosti. Následne posielajú vodičom pokuty, o čom informoval Autosalon.

Podľa zistených informácií rozdali tieto radary v období od septembra do decembra 2023 až štrnásťtisíc oznámení o prekročení rýchlosti, čo je extrémny nárast v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Na základe toho vznikla situácia, v rámci ktorej tri zamestnankyne, ktoré majú pokuty na starosti, riešia každý jeden deň obrovské množstvo listov a zároveň čelia hnevu veľkého počtu vodičov. Až 80 % z nich vraj nešlo rýchlejšie, ako 55 km/h.

Dôležité je však zmieniť, že aj na tomto radare existuje tolerancia v rámci kalibrácie a to konkrétne pri rýchlosti 3 km/h. Jeden z čitateľov portálu Autosalon dostal pokutu, keď mu bola nameraná rýchlosť 54 km/h a po odčítaní spomenutej odchýlky vo výške 3 km/h musel platiť za reálne prekročenie na úrovni 1 km/h.

Zaujímavé je, že pokiaľ prejdete úsekom merania rýchlosťou 51 km/h (cca 54 km/h) a tým pádom dostanete pokutu, pre mesto sú výnosy z ekonomického hľadiska absolútne minimálne.

Vôbec sa to neoplatí, no mesto bude pokračovať 

rýchlosť jazda
Zdroj: Unsplash / Mauro Sbicego

Náklady na zaslanie upozornenia bývajú totiž vyššie, ako samotná pokuta za prekročenie rýchlosti. Vzniká tak paradoxná situácia, v rámci ktorej mesto v konečnom dôsledku nemá z pokút takmer žiadny finančný úžitok.

Len pre predstavu, pokuta za prekročenie rýchlosti od 1 km/h do 5 km/h je 200 Kč a teda cca 7,86 €. Ak by vás radar nameral pri rýchlosti 56 – 59 km/h, zaplatili by ste dvojnásobok.

Aj napriek týmto faktom však mesto Kolín neplánuje zmeniť nastavené limity, čo znamená, že radary budú naďalej striehnuť na každého, kto si dovolí prekročiť rýchlosť čo i len minimálnym spôsobom.

Tento prístup vyvoláva otázky o efektívnosti a spravodlivosti takto nastaveného systému, a tiež o tom, ako by sa podobné situácie mali riešiť v budúcnosti, aby bol dosiahnutý spravodlivý a rozumný kompromis.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Z iOS 15 miznú fotky. Čo robiť, aby sa to nestalo aj vám?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.