Na Slovensku sa čoraz častejšie stretávame s prípadmi, kedy sú bežní ľudia nachytaní alebo podvedení. Stačí mala nepozornosť a obeťou môžete byť aj vy. V poslednom prípade bolo týchto ľudí skoro tridsaťtisíc.

Ako uvádza stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR, doslova desaťtisíce ľudí uverilo príspevku, v ktorom autor sľuboval výhru v podobe automobilu od spoločnosti Škoda.

Facebookova stránka to robila veľmi dobre, nakoľko využila autentickú fotografiu so „spokojnými výhercami„. V skutočnosti ale bolo všetko ináč.

Ako uviedla hovorkyňa Škoda Auto Zuzana Kubíková pre Políciu SR, „Spoločnosť ŠKODA AUTO Slovensko sa jednoznačne dištancuje od tejto podvodnej súťaže, ktorú v žiadnom prípade neorganizuje ani s ňou nemá nič spoločné. Sme hlboko znepokojení zneužitím mena našej spoločnosti, značky ŠKODA a v neposlednom rade aj dôvery našich fanúšikov a zákazníkov. Využijeme preto všetky dostupné právne prostriedky na ochranu našej spoločnosti a dobrého mena značky ŠKODA“.

V priebehu štyroch dní od uverejnenia podvodného príspevku sa na ňom objavilo až 28 tisíc zdieľaní, 20 tisíc komentárov a tiež 11 tisíc označení „Páči sa mi to“. Medzi ľuďmi mal teda evidentný úspech.

Ak ste naň náhodou narazili aj vy, to najmenej čo môžete urobiť je nahlásiť ho. Vďaka tomuto by sa mohlo šírenie podvodu zastaviť.

Aký má význam podvodná súťaž na Facebooku?

Facebook ťa sleduje
Zdroj: Unsplash / Geln Carrie

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Najčastejšie ide podvodníkom o to, aby získali v priebehu krátkeho času obrovské publikum. Stránku na Facebooku s názvom Škoda Octavia Slovensko v súčasnosti sleduje až 18 tisíc používateľov. Neskôr sa premenuje a všetci na súťaž zabudnú.

V druhom prípade potom podvodníci môžu skúšať naivitu komentujúcich. Prostredníctvom súkromných správ ich kontaktujú a snažia sa od nich získať pomocou pishingu rôzne prihlasovacie údaje alebo číslo karty pod podmienkou, že treba zaplatiť daň z výhry. Spôsoby, akými vás môžu nachytať sú skutočne rôznorodé.

Aj preto je najlepšie na podobné príspevky vôbec nereagovať, prípadne si rovno overiť, či nejde o podvodnú stránku. V tomto prípade nájdete indícii hneď viacero.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  AKTÁLNE: Slovákom vo veľkom volajú podvodníci. Podľa čísla ich nerozoznáte no podľa týchto faktorov áno
Môže ťa zaujímať
- Reklama -