Včera večer o 21:22 sme boli svedkami úspešného štartu vesmírnej lode Crew Dragon za pomoci rakety Falcon 9. Po niekoľkých minútach sa posádka astronautov z NASA dostala na obežnú dráhu, kde doteraz krúžila okolo zeme. Kritický moment však ešte len začína. Teraz sa musia pripojiť k ISS.

Naživo: Sledujte ako sa Crew Dragon pripojí k ISS!

Aj napriek tomu, že si mnohí mysleli, že SpaceX a NASA majú vyhraté, nie je to pravda. Úspešný štart bol iba jedným z bodov programu, ktoré musia astronauti Bob Behnken Doug Hurley na palube Crew Dragon úspešne dokončiť. Momentálne majú pred sebou mimoriadne náročnú úlohu.

Spoločne musia dohliadnuť na automatické dokovanie vesmírnej lode k ISS. Slúžiť na to budú špeciálne senzory, kamery a iné technológie, ktorými je Crew Dragon vybavená.

Naživo: Sledujte ako sa Crew Dragon pripojí k ISS!
Naživo: Sledujte ako sa Crew Dragon pripojí k ISS!

Posádka urobí tesne pred ISS test manuálneho ovládania

Aj napriek tomu, že automatizovaný systém zvládne úplne všetko sám, posádka prevezme kontrolu nad riadením približne 220 – 170 metrov od vesmírnej stanice. Testovať budú ako systém reaguje a funguje prostredníctvom dotykových obrazoviek, ktoré sa nachádzajú na palube. Akonáhle prebehnú všetky skúšky a výsledky budú v poriadku, Crew Dragon sa opäť prepne do automatického režimu a začne sa približovať k ISS.

K samotnému pripojeniu by malo dôjsť podľa plánov o 16:29 nášho času. NASA samozrejme celú misiu vysiela online prostredníctvom svojho YouTube kanálu. Pokiaľ teda chcete byť svedkami tejto dôležitej udalosti a fascinuje vás vesmír, nemali by ste si to v žiadnom prípade nechať ujsť.

Prečítajte si tiež  Mikro družice+celosvetový internet=nový projekt Elona Muska!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -