Aktualizácia 17:50 – na polárnu žiaru ti žiaľ zatiaľ nevyzerá

Hoci stránka Severe Weather Slovakia o.z. na sociálnej sieti Facebook počas dnešného dňa informovala, že existuje šanca na to zastihnúť polárnu žiaru, svoje odhady aktualizovala a žiaľ to zatiaľ vyzerá tak, že tento nádherný prírodný jav počas dnešného večera neuvidíme.

Podľa dát, ktoré stránka sleduje sú náznaky veľmi malé, pričom šance na výskyt polárnej žiary sa pohybujú len na úrovni cca päť percent. Severe Weather Slovakia o.z. preto tvrdí, že polárnu žiaru nie len, že neuvidíme voľným okom, ale dokonca sa ju zrejme nebude dať ani odfotiť pri dlhej expozícii na naše fotoaparáty.

Podľa staršieho príspevku však nástup polárnej žiary môže byť veľmi rýchly, takže šance netreba úplne zatracovať. Treba však počítať s tým, že dnes možno nebudete úspešní. Stále je tu, ale teoreticky šanca zajtra alebo v stredu. Nechajme sa prekvapiť.

Pôvodný článok

Polárna žiara je jav, ktorý nie je v našich končinách vôbec bežný. Možno aj preto sa včera večer stala absolútnym hitom internetu. Polárna žiara bola taká jasná, že ju bolo možné pozorovať na väčšine územia Slovenska, pričom podľa niektorých expertov sa podobná situácia zvykne zopakovať len raz za niekoľko rokov.

Polárnu žiaru spôsobila geomagnetická búrka, ktorá je dôsledkom erupcie na našom slnku. Hoci majú geomagnetické búrky pre naše bežné fungovanie prevažne negatívne dopady (výpadky elektrickej siete, nedostupnosť mobilnej siete či GPS a podobne), vznikajú pri nich nádherné polárne žiary, ktoré je z času na čas vidieť aj na území našej krajiny.

A aj keď vás možno mrzí, že ste včera polárnu žiaru nevideli, ešte stále nemusíte zúfať. Ako totiž informuje facebookový profil Severe Weather Slovakia o.z., tento jav by sa mal počas tohto týždňa ešte niekoľkokrát zopakovať.

Kedy sa na Slovensku objaví polárna žiara 

Dôvodom už nebude erupcia na slnku, ale koronárna diera na slnku, ktorá bude natočená priamo ku našej zemi. V dôsledku toho ku nám prúdi silný slnečný vietor a ten bude poháňať polárnu žiaru.

No a kedy sa bude dať polárna žiara opäť pozorovať? Podľa Severe Weather Slovakia o.z. je na to najväčšia šanca už počas dnešného večera, pričom zachytiť by ste ju mohli ešte aj v utorok či v stredu.

Tento jav by mal byť najlepšie pozorovateľný tesne po zotmení v časoch od 17:30 do 19:00. Ak teda nemáte nič na práci a chcete zažiť dobrodružstvo, môžete to vyskúšať. Možno budete úspešní.

Prečítajte si tiež  Na Slovensku sa oddnes predáva iPhone 14 Plus. Nekupujte si ho, máme lepšiu alternatívu

Našim odporúčaním je polárnu žiaru skúsiť pozorovať na miestach, kde je čo najväčšia tma a neruší ju svetelný smog.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.