Počas včerajšieho večera sa naplnili tie najhoršie možné obavy. Ponorku Titan, ktorá mala na palube päť mužov, sa napokon podarilo lokalizovať už len ako pole trosiek, ktoré sú výsledkom katastrofálnej implózie. Americká armáda potvrdila, že ju zaznamenala len niekoľko hodín po začatí misie. Drobnou útechou je aspoň to, že muži pri tejto nehode netrpeli.

Implóziu si podľa Insideru môžeme predstaviť ako presný opak výbuchu. Namiesto toho, aby sa tlak zvnútra pohyboval smerom von, naopak sa zvonku rúti smerom dovnútra ponorky. Po takejto katastrofe je len veľmi nepravdepodobné, že by sa podarilo nájsť jeden veľký kus plavidla. Ponorka sa okamžite rozletela na márne kúsky.

Rovnako platí, že v hĺbke cca 4 kilometrom na dne atlantického oceánu je tlak asi 400x vyšší, ako na hladine mora. Fyzika v takomto prípade neodpúšťa žiadnu netesnosť ani poškodenie.

Novinár Dacid Pogue zo CNN uviedol, že k implózii ponorky muselo dôjsť okamžite, zhruba za 1/20 až 1/30 milisekúnd. Stalo sa to vraj príliš rýchlo na to, aby si muži vôbec uvedomili, že sa niečo deje. Smrť bola okamžité a nečakané.

Jednoduchá animácia pod týmto odstavcom vám ukáže, ako zhruba vyzerala implózia ponorky Titan. Na profesionálnejšie animácie si budeme musieť ešte chvíľu počkať:

@starfieldstudio

Submarine implosion demonstration. Educational #submarine #titan #titanic

♬ Amityville Horror – Scary Halloween Sound Effects – Halloween Sound Effects

Zaujímavá „prezentácia“ toho, ako vyzerá implózia sa objavila na YouTube aj pred deviatimi rokmi, keď bola prezentovaná na potápajúcej sa plechovke od energetického nápoja Monster. Tá podľahla silnému tlaku už po niekoľkých metroch.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na prvé unboxing videá Apple Vision Pro v českom jazyku
Môže ťa zaujímať
- Reklama -