V posledných rokoch nás poznačilo hneď niekoľko ťažkých udalostí. Všetko to začalo pandémiou, pokračovalo vojnou na Ukrajine a v poslednom období sa stretávame aj s kolapsmi bánk. Ako informuje portál Mint, v týchto ťažkých situáciách nám môže byť nápomocná umelá inteligencia. Jej modely dokážu predpovedať budúcu hodnotu akcií.

O zaujímavý pokus sa postaral Profesor financií z Floridskej univerzity Alejandro Lopez-Lira, ktorý poveril obľúbený nástroj ChatGPT, aby analyzoval novinové titulky bez ohľadu na to, či boli pozitívne alebo negatívne. A hoci nešlo zďaleka o ideálnu metódu, výsledok ukazuje, že jazykový model GPT môže pripraviť niektorých analytikov a finančných expertov o robotu.

Samotná analýza odhalila, že ChatGPT je štatisticky schopný predpovedať denné pohyby akciových trhov. Na základe vstupných údajov, sa podarilo umelej inteligencii dosiahnuť silnú koreláciu medzi jej predpoveďami a následnými dennými výnosmi.

Použili až 50 000 novinových titulkov 

Pochopiteľne, samotný proces výskumu nebol vôbec jednoduchý. Profesor Alejandro Lopez-Lira a jeho kolega Yuehua Tang museli do ChatGPT vložiť cez 50 000 novinových titulkov o verejných akciách, ktoré sa obchodovali na newyorskej burze, Nasdaq a burze s malou kapitalizáciou.

Dáta pochádzali najneskôr z októbra 2022 a na ich analýzu bol použitý jazykový model GPT-3.5. Autori práce sa umelej inteligencii snažili nahovoriť, že je finančným expertom so skúsenosťami v oblasti odporúčania nákupu akcií.

Vo výsledku sa podarilo zistiť, že ChatGPT dosiahol podobné, alebo dokonca lepšie výsledky, akoby sa o ne postaral človek prostredníctvom odborných analýz. A aj keď dáta neboli dokonalo presné, podľa výskumníkov je len otázka času, kedy sa to zmení.

Využitie AI na sledovanie akcií bude v budúcnosti nevyhnutné 

Súčasné jazykové modely ešte nedokážu dokonalo predpovedať výnosy, alebo pohyby na burze, no vedia zabezpečiť aspoň predbežné informácie, s ktorými môžu obchodníci pracovať.

Samozrejme to však platí a funguje iba v prípade, že sa ich opýtame na správnu otázku a do systémov zadáme presné inštrukcie.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

Výskumníci napokon dospeli k názoru, „že začlenenie pokročilých jazykových modelov do procesu investičného rozhodovania môže priniesť presnejšie predpovede a zvýšiť výkonnosť kvantitatívnych obchodných stratégií“. Uvidíme teda, ako sa budú AI technológie vyvíjať v budúcnosti.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Samsungu sa podaril husársky kúsok: Pre svoje zariadenia získal Gemini AI a predbehol Apple
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.