Strata kľúčov nie je ničím výnimočným. Možno sa to už stalo aj vám. Keď kľúče stratíte, môžete zavolať zámočníka, aby vám dvere otvoril. Napríklad v USA je viac ako 28 000 zámočníkov, takže rozhodne to nie je zanedbateľný trh. Čo však robiť, ak stratíte súkromné kľúče k svojej kryptopeňaženke? Alebo stratíte pevný disk, na ktorom sú uložené všetky vaše bitcoiny? Žiaľ, ako ukazujú nasledujúce príbehy, v takom prípade máte jednoducho smolu.

Od roku 2021 je približne 20 % všetkých bitcoinov buď stratených, alebo v peňaženkách, ku ktorým už nie je prístup. Hoci je bežné uložiť si bitcoiny na jedno miesto, napríklad na pevný disk alebo do digitálnej peňaženky, tieto príbehy jasne pripomínajú, aké riskantné to môže byť, možno podobné, ako staviť príliš veľkú sumu na jedno číslo v rulete. Prečítajte si o prípadoch, keď sa riziko nevyplatilo, a ktoré potvrdzujú, že ochrana súkromia a bezpečnosti môže byť dvojsečnou zbraňou.

James Howells a „zámena identity (pevného disku)“

James Howells z Newportu vo Walese začal v roku 2009 ťažiť bitcoin a do roku 2013 vyťažil 8 000 mincí. Všetky si uložil na jeden pevný disk. V tom istom roku zároveň urobil najdrahšiu chybu svojho života. V domnienke, že sa pri upratovaní kancelárie zbavuje prázdneho pevného disku, nechtiac vyhodil pevný disk, kde bolo uložených týchto 8 000 bitcoinov. Pevný disk odišiel spolu s ostatným odpadom na miestnu skládku, kde ho zakopali.

O deväť rokov neskôr, keď si James uvedomil, ako veľmi hodnota Bitcoinu stúpla – k dnešnému dňu má 8 000 bitcoinov hodnotu takmer 200 miliónov USD – sa vydal na pátraciu výpravu a zúfalo sa snaží nájsť svoj stratený poklad. Miestnym úradom vo Walese predložil dômyselný plán a požiadal ich, aby mu umožnili uskutočniť high-tech hľadanie pokladu, ktoré má stáť 11 miliónov dolárov, pričom by prekopal skládku a hľadal zakopané bitcoiny. V čase písania tohto článku sa mu ešte stále nepodarilo úrady presvedčiť.

Ako sa Stefan Thomas vymkol železným kľúčom

V roku 2021 sa Stefan Thomas, nemecký programátor žijúci v San Franciscu, postaral o rozruch v krypto svete, lebo zabudol heslo k pevnému disku, na ktorom boli súkromné kľúče k jeho digitálnej peňaženke. V peňaženke je 7 002 bitcoinov, ktoré mali v istom momente hodnotu 450 miliónov dolárov.

Do pevného disku sa neúspešne pokúšal prihlásiť od roku 2012, po tom, čo stratil papier s heslom, a v roku 2021 mu zostávali posledné dva pokusy. Nanešťastie pre Thomasa je jeho pevný disk takzvaný IronKey, špeciálne navrhnutý tak, aby bol odolný voči všetkým útokom. Používateľom poskytuje desať pokusov na zadanie hesla, než sa zablokuje a zašifruje obsah, čím ho navždy zneprístupní.

Prečítajte si tiež  REKORD: Bitcoin prekonal hranicu stotisíc dolárov

Hoci Thomas tvrdí, že sa už so svojou stratou zmieril a nechce svoju sebahodnotu odvíjať od toho, koľko peňazí má v banke, stále dostáva návrhy a rady od ľudí z celého sveta. Možno jedného dňa vyskúša svoje posledné dva pokusy.

Matthew Mellon a nezvestných 500 miliónov dolárov

Matthew Mellon, produktívny kryptoinvestor a miliardár, sa preslávil najmä svojimi investíciami do Ripple a XFR, pričom bankovníctvo mal takpovediac v génoch – bol priamym potomkom sudcu Thomasa Mellona, zakladateľa Mellon Bank.

V apríli 2018 sa Matthew Mellon chystal na protidrogovú odvykaciu liečbu, aby sa vyrovnal so svojou závislosťou od opioidných liekov proti bolesti. 54-ročný dedič dynastie Mellonovcov však do rehabilitačného zariadenia nedorazil – našli ho mŕtveho v hotelovej izbe po tom, ako zrejme dostal infarkt.

V čase Mellonovej smrti bola drvivá väčšina jeho majetku – odhadom 500 miliónov dolárov – zablokovaná v kryptomene XRP. Nanešťastie pre rodinu, Mellon zrejme nikdy nikomu neprezradil, kde sú digitálne kľúče alebo studené peňaženky potrebné na prístup k tomuto digitálnemu bohatstvu. A aby to bolo ešte komplikovanejšie, studené peňaženky sú zrejme roztrúsené po USA v trezoroch rôznych bánk, ktoré nie sú prístupné nikomu okrem neho. Toto ohromné bohatstvo je teda asi navždy stratené.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -