Mesiac je najbližšie vesmírne teleso Zeme, na ktoré už v roku 1969 vstúpila ľudská noha. Napriek tomu, že od tých čias prešlo viac ako 50. rokov, dodnes nebola na Mesiaci vybudovaná žiadna infraštruktúra. Čoskoro by sa to ale mohlo zmeniť, nakoľko sem mieri prvý 4G internet. Ako píše portál CNBC, zavádzať ho bude spoločnosť Nokia.

Aj keď ide o horúcu novinku, v skutočnosti má tento projekt niekoľkoročnú históriu. Vesmírna agentúra NASA poverila Nokiu touto náročnou úlohou už v roku 2020, pričom táto svetoznáma spoločnosť teraz oznámila, že je s prípravami je takmer na konci.

Nokia má v pláne spustiť prvý 4G internet na Mesiaci už koncom roka 2023 no všetko môže ovplyvniť niekoľko faktorov. Jedným z nich je napríklad to, či spoločnosť SpaceX pod velením Elona Muska bude vedieť doviezť potrebný hardvér na mesačný povrch.

Prvé 4G pripojenie vznikne na Mesiaci vďaka misii Artemis 1

Samotná „mesačná“ internetová sieť by mala fungovať na princípe základne, ktorá bude pripojená k lunárnemu modulu Nova-C. Súčasťou celej misie má byť aj špeciálne vozidlo, ktoré bude poháňané slnkom.

Modul a vesmírne vozidlo sú obe vyvíjané tak, aby medzi sebou dokázali komunikovať prostredníctvom rýchleho 4G pripojenia. Infraštruktúra na spojazdnenie internetu by sa mala nachádzať v kráteri, ktorý nesie názov Shackleton a leží v južnej časti Mesiaca.

Fínska spoločnosť zdôrazňuje, že celá technológia bola navrhnutá so zreteľom na extrémne vesmírne podmienky, v ktorých bude prevádzkovaná.

Sieť má byť na Mesiaci položená v rámci misie NASA Artemis 1, vďaka ktorej vstúpia astronauti na Mesiac vôbec po prvýkrát od roku 1972.

Nokia zjednoduší komunikáciu na Mesiaci

Cieľom tohto projektu je ukázať, že pozemné siete môžu pomáhať pri budúcich vesmírnych misiách. Spoločnosť Nokia vo svojej tlačovej správe doplnila, že vďaka tomuto systému budú môcť astronauti medzi sebou lepšie komunikovať.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Rovnako tak sa ľahšie spoja s riadením misie a cez internet budú môcť jednoduchšie ovládať pojazdný rover a na diaľku streamovať video a telemetrické dáta na Zem.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -