Spoločnosť Google pred pár dňami oficiálne spustila „Gemini„, svoju dlho očakávanú odpoveď na ChatGPT od OpenAI, ktorá predstavuje významný míľnik vo vývoji chatbotov s umelou inteligenciou. Ako informuje portál Gizmochina, Gemini sa v prvých recenziách stretol so širokým ohlasom a mnohí si všimli jeho úžasnú schopnosť napodobňovať ľudskú konverzáciu. Niektorých ľudí, ale tento pokrok nepotešil. Naopak im priniesol znepokojujúci pocit, ktorý pripomína stretnutie s prízrakom, a nie so softvérom.

Ku celej téme sa vyjadril aj Ethan Mollick, profesor na Wharton School of the University of Pennsylvania, ktorý sa podelil o svoje myšlienky po mesiaci skúmania schopností Gemini vo svojom blogovom príspevku. Jeho úvahy sa zhodujú s pocitmi mnohých iných používateľov, ktorí komunikovali s pokročilými modelmi umelej inteligencie: hoci títo chatboti nie sú vnímajúci, vytvárajú ilúziu ľudskej prítomnosti.

Tento jav, ktorý Mollick opisuje ako stretnutie s „duchom„, zdôrazňuje tenkú hranicu medzi pokročilým programovaním a podstatou ľudskej interakcie s počítačom.

Stierajú sa hranice medzi človekom a strojom 

Diskusie o tom, že umelá inteligencia môže byť skutočne vnímavá ako človek nabrali na intenzite po tom, ako spoločnosť Google v roku 2022 prepustila inžiniera Blakea Lemoina za tvrdenie, že umelá inteligencia spoločnosti Google, LaMBDA, má vlastnosti podobné živému tvorovi.

Napriek tomu, že vedecká komunita je voči tomuto tvrdeniu dosť skeptická, myšlienka, že AI môže nadobudnúť vlastné vedomie stále pretrváva.

Zaujímavé je, že novinka s názvom Gemini sa od svojich náprotivkov, ako je ChatGPT, odlišuje hlavne svojím správaním. V praxi prezentuje osobnosť, ktorá je vnímaná ako osobnejšia a pútavejšia. Jednoducho pôsobí menej „strojovo“. Aj tento fakt doplnil obavy, že sa postupne začínajú stierať hranice medzi človekom a strojom. Pre našu budúcnosť to žiaľ nemusí byť úplne dobré.

Umelá inteligencia vykazuje známky poznania 

Umelá inteligencia od Apple
Zdroj: Bing AI

Nedávny výskum spoločnosti Microsoft ukázal, že umelá inteligencia, ako napríklad GPT-4, vykazuje prvky poznania podobného človeku. Microsoft však zároveň zdôrazňuje, že táto AI v skutočnosti nie je sama osebe „nažive“.

Odborníci na nej vyskúšali niekoľko testov „Teórie mysle“, ktoré sa používajú na hodnotenie emocionálnej inteligencie u detí. Vo výsledku sa podarilo potvrdiť, že táto AI už vykazuje známky ľudskosti.

Aj to je dôvod, prečo sa v poslednej dobe čoraz viac tlačí na etické aspekty týkajúce sa umelej inteligencie a experti z celého sveta navrhujú, aby sa s vývojom modelov umelej inteligencie venovala pozornosť ich morálke. Uvidíme, akým smerom bude tento vývoj pokračovať ďalej.

Prečítajte si tiež  Umelá inteligencia od Apple príde v iOS 18: Apple už začína s testovaním

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -